Szanowni Goście.
Dekada lat dziewięćdziesiątych zmieniła całkowicie uwarunkowania prawne i finansowe dla osób i organizacji działających na rzecz swojego środowiska. Komunalizacja mienia i rozdział organizacyjny KGW zamknęły możliwości wspomagania finansowego Kapeli czy Kółka Rolniczego. Również wybrana Rada Dzielnicy, pomimo szeregu znakomitych pomysłów na zagospodarowanie Dzielnicowego Domu Kultury została ubezwłasnowolniona poprzez pozbawienie możliwości finansowania projektów. W efekcie, aktywność społeczna zamierała, a kulturę na poziomie dzielnic próbowano sprywatyzować poprzez wynajem, tych kiedyś, z reguły w czynie społecznym budowanych budynków (w tym roku jak to zwykle dawniej bywało – 22 lipca minęła 50 rocznicę oddania tego Domu do użytku). Mieszkańcy Białobrzeg, znani ze swej społecznikowskiej pasji nie pozostawili sobie biegu rzeczy. Z inspiracji nowych
radnych dzielnicy „Białobrzegi”, we wrześniu 1999 roku zawiązał się Komitet Założycielski i po złożeniu stosownych dokumentów w sądzie w Krośnie, uzyskało pod Nr 633 byt prawny Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Białobrzegi”. Powołane przede wszystkim by finansowo i organizacyjnie wspomóc działalność już istniejących organizacji a także rozszerzać o nowe sfery wykorzystując inne możliwości pozyskiwania środków na kultywowanie tradycji, promowanie kultury i zagospodarowania czasu wolnego. Pierwszym i najtrudniejszym zadaniem jakie zostało nałożone na nowo powołane Stowarzyszenie to uratowanie majątku Kółka Rolniczego.
- W dniu 22 marca 2000 r. Zebranie Członków Kółka Rolniczego postanawia wobec braku możliwości spłaty zobowiązań własnych rozwiązać organizację a sprzęt i nieruchomości przekazać na rzecz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Białobrzegi”, które wyraziło czasową wolę prowadzenia tych usług a także przeprowadzić fizyczną likwidację Kółka.
- W ciągu dwóch lat uregulowano wszystkie zobowiązania i prawnie oraz fizycznie przeprowadzono jego likwidację. Żaden z Członków KR nie odpowiedział za występujące zobowiązania swoim majątkiem.
- W 2010 r. wobec całkowitego braku zapotrzebowania na usługi rolne przeprowadzono likwidację tej części majątku Stowarzyszenia w dwóch licytacjach. Ograniczoną do mieszkańców Białobrzeg i niesprzedany sprzęt w nieograniczonej, jako w pełni gwarantującej transparentność zadania. Współpracując z Radą i Zarządem Dzielnicy oraz wszystkimi organizacjami realizującymi zbieżne cele na rzecz miejscowego środowiska i tak: Prowadzono działania na rzecz kultywowania pamięci po poległych i zabitych w okresie wojen światowych. Przypomniano też naszych „Niezłomnych Wyklętych’ uzupełniając wcześniejszą tablicę w parafialnym kościele. Nową tradycją są organizowane przy pomniku na ul. Krakowskiej spotkania modlitewne wieńczone odśpiewaniem piosenek o zabarwieniu patriotycznym i wojskowym.
W sposób szczególny uczczona została 100. rocznica odzyskania niepodległości. Dwudniowe uroczystości rozpoczęte otwarciem wystawy „Białobrzeżanie w drodze do niepodległości” przypomniały zwiedzającym czasy Związku Strzeleckiego, Legionów i znanych z przeszłości mieszkańców walczących, nie tylko bronią lecz także słowem i pomocą. Następnie odbyła się uroczysta wieczornica z wykładem Pani dr Ewy Bereś, wspaniałą oprawą słowno–muzyczną w wykonaniu II Drużyny Harcerskiej „Mimo wszystko” im. Jana
Piwnika „Ponurego”, zakończona wspólnym śpiewem. W dniu następnym złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem przy ul. Krakowskiej, którego stulecie obchodziliśmy w 2020 r.
Dzięki współpracy z Radą i Zarządem Dzielnicy pozytywnie „ożył” Dzielnicowy Dom Ludowy. Już nie tylko „Biblioteka” i nauka tańca ale również zespoły muzyczne w tym zespół jazzu tradycyjnego. Również z myślą o młodszym pokoleniu działała świetlica terapeutyczna oraz prężnie działa drużyna harcerska. Dla pozostałych mieszkańców, bez ograniczeń wiekowych odbywają się zajęcia gimnastyczne, działa klub brydżowy. Dwukrotnie zagościł także teatr ze spektaklami Krośnianina, Mariusza Marczyka i autorskim wykonaniem, a do kanonu krośnieńskich imprez weszła organizowana wspólnie z Kołem Gospodyń
Białobrzeskich „Biesiada Białobrzeska”. Szczególnym projektem Stowarzyszenia pod auspicjami Andrzeja Wilka jest „Konkurs Piosenki Polskiej” dla dzieci i młodzieży z krośnieńskich szkół. Corocznie gromadzi bardzo duże grono uczestników stąd po raz pierwszy w 2019 r. konkurs otrzymał patronat Prezydenta Miasta Pana Piotra Przytockiego.
Praktycznie, na przestrzeni tych lat, brak zdarzenia by Członkowie Stowarzyszenia i SRL „Białobrzegi” w sposób czynny nie uczestniczyli w organizacji wszystkich imprez odbywających się na terenie Dzielnicy i DDL. Udzielając wsparcia własną pracą, oraz pomagając w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. A stowarzyszenie, organizacyjnie opiera się tylko na społecznej pracy Członków. Jedynie do prowadzenia ksiąg rachunkowych i kasy zatrudnia pracownika. Przez cały okres działalności wszystkie osiągane dochody przeznaczone były na działalność statutową. Każdego roku jest to ok 30 tys. zł wydatków ze środków pozyskiwanych z różnych źródeł i może nie jest to dużo ale i uczestników działań, szczególnie z naszej dzielnicy dużo na imprezach nie ma.
Zdzisław Krawczyk
fot. Sebastian Wieczorek – 29.09.2024 – DDL Białobrzegi – „Galicyjskie gadanie”