Brak leków w aptekach - INFOLINIA

Brak leków w aptekach - INFOLINIA

Od poniedziałku 15.07.2019, dzwoniąc pod numer 800 190 590, a następnie wybierając cyfrę 3, można uzyskać informację na temat dostępności leków w aptekach.

Pod tym numerem telefonu konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego udzielą informacji na temat dostępności leków aptekach oraz gdzie najbliżej można je kupić. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że konsultanci nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Tych informacji udzielają lekarze lub farmaceuci.

Dlaczego na rynku zabrakło leków?

Przyczyną jest ogromna presja cenowa, jaką Ministerstwo Zdrowia wywiera na firmy farmaceutyczne. Presja ta podobno wywierana jest po to, aby te leki, które są na wykazach leków refundowanych były jak najtańsze. Tanie leki eksportowane są więc za granicę, ponieważ tam da się na nich zarobić więcej. W ten sposób działa tzw. “mafia lekowa”. Z drugiej strony firmy farmaceutyczne muszą szukać pewnych oszczędności, dlatego zaopatrują się w substancje czynne tam, gdzie jest to najtańsze, tym samym uzależniając się niejako od dostaw z Chin. W przypadku problemów z dostawami z Chin substancji czynnych, w pierwszej kolejności zaopatrywane są kraje, w których można najwięcej na nich zarobić. Niestety Polska jest w ogonie Europy, jeżeli chodzi o kolejność zaopatrywania w leki deficytowe. O ile Niemcy czy Francuzi na leki muszą poczekać kilka dni dłużej, o tyle Polacy nie mają do nich wcale dostępu.