Jak przygotować pupila na huk fajewerków

Jak przygotować pupila na huk fajewerków

Urząd Miasta informuje! Dla dobra swojego psa – koniecznie przeczytaj! Okres karnawału, wiąże się niestety z wybuchami petard i hukiem fajerwerków. W tym okresie, wiele naszych pociech, ucieka i nigdy nie wraca do naszych domów. Cześć z nich, ginie pod kołami samochodów, inne umierają na zawał, albo zwyczajnie przepadają. Jak zabezpieczyć psa w tym okresie?

 • Zachipuj psa. Możesz to zrobić w większości lecznic. Koszt chipa wynosi ok. 100 zł.
 • Zarejestruj chip w bazie, jak to zrobić? Poproś lekarza weterynarii o pomoc, udzieli Ci wszystkich informacji.
 • Kup adresatkę, a jeszcze lepiej dwie!
 • Napisz swój nr telefonu na szelkach lub obroży (może być też chusta). Możesz też napisać imię psa, łatwiej go będzie nawoływać obcym osobom, jeśli się zgubi.
 • Pomyśl o lokalizatorze lub lokalizatorze GPS. Dzięki niemu będziesz mógł namierzyć swojego pupila.
 • Załóż psu obrożę i szelki (lub dwie obroże lub dwie pary różnych szelek)
  Sprawdź dokładnie, czy pies nie może z nich się wyrwać. Użyj dwóch smyczy. To dobra okazja, by wyrzucić stare, zniszczone. Co roku słyszymy o tym, że pies uciekł bo pękła obroża lub smycz.
 • Nie wybieraj nowych, nieznanych miejsc na spacer w tym okresie. Jeśli pies ucieknie, trudniej będzie go odnaleźć w nowym miejscu. Łatwiej w poszukiwania psa zaangażować osoby, które znasz. Wiele osób kojarzy także większość psów po sąsiedzku – zwiększa to szansę, że ktoś przyprowadzi Ci psa niż zadzwoni do schroniska.
 • Nie spuszczaj psa ze smyczy, pies w strachu może nie zareagować nawet ma Twoje nawoływanie. Jeśli już musisz dać mu swobodę, pomyśl o zakupie dłuższej linki.  Nie łącz dwóch smyczy, zapięcia mogą się połamać przy szarpnięciu
 • Zrób psu aktualne zdjęcie! Najlepiej w „wyposażeniu” w jakim zabierasz go na spacer.
  Nie na rękach, w pieleszach, w świątecznych przebraniach. Jeśli ma jakieś cechy charakterystyczne – sfotografuj je. W stresie, kiedy zgubisz przyjaciela, możesz mieć problem, żeby przypomnieć sobie, jakiego koloru były jego szelki. Możesz również przygotować sobie plakat na wszelki wypadek, w przypadku zaginięcia – liczy się czas.
 • Zabezpiecz psa w domu. Tak, wiele psów ucieka z domów w noc sylwestrową!
 • Jeśli organizujesz imprezę w swoim domu, nie dopuszczaj do sytuacji, otwierania i zostawiania otwartych drzwi. Wystarczy chwila, by pies w strachu, czmychnął przez drzwi.
  Dlatego poproś swoich gości o przestrzeganie zasad, dla dobra swojego pupila. Kiedy wracacie do domu, zamknijcie najpierw furtkę lub drzwi klatki schodowej, a dopiero po tym otwórzcie drzwi domu/mieszkania
 • Nie zostawiaj psa samego na ogrodzie! Pies podczas huku petard, może wyrządzić sobie krzywdę, biegnąc na oślep w panice. To, że nigdy nie uciekł z Twojego ogrodu, nie znaczy, że nie zrobi tego teraz.
 • Jeśli oddajecie psa do hoteliku, znajomych, poinstruujcie tymczasowych opiekunów – możecie pokazać im ten post.
 • Jeśli nie możesz zabezpieczyć psa w domu, zabezpiecz dobrze boks. Upewnij się również, czy w boksie nie ma elementów, które mogą zranić psa. Zabezpiecz wodę, pies w popłochu może przetrącić miski, to nie zwalnia Cię jednak od obowiązków, do jakich należy zapewnienie psu stałego dostępu do wody.
 • Większość z powyższych propozycji, możesz także zastosować w przypadku kota.

Źródło informacji: www.krosno.pl

Natomiast jeśli chodzi o fajerwerki, to najlepiej zrezygnować z tej formy „rozrywki”, bo…

Kwaśny smak

Nie bądźmy ludźmi co myślą o sobie
Co hukiem petard witają Nowy Rok
Pomyślmy o strachu w trzeciej osobie
I w końcu zróbmy (trudny?) pierwszy krok!

Żyjemy wśród zwierząt domowych i dzikich
Nikt nie dał nam prawa, by niebo tak pruć
Możemy się bawić, śpiewać, tańczyć, wypić
Więc po co zwierzętom jeszcze spokój psuć?

Do tego powietrze zimą kiepskie mamy
Że można je kroić i żuć kwaśny smak
Dokładać do smogu? W co my tutaj gramy?
Czy chcemy, by nie bał się nas tylko rak?

Sebastian Wieczorek