Mikrorachunek dla każdego podatnika

Mikrorachunek dla każdego podatnika

Od 1 stycznia 2020 podatnicy będą korzystać z indywidualnych rachunków podatkowych, tzw. mikrorachunków. Na konta te będą płacone daniny: PIT, CIT i VAT. Rachunki te zostaną uruchomione automatycznie, a ich numer można będzie sprawdzić w każdej chwili. Aby poznać własny numer mikrorachunku należy skorzystać z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub można się tego dowiedzieć w dowolnym urzędzie skarbowym – wyjaśnił rzecznik MF. Podatnik, który zapomni numeru swojego mikrorachunku, będzie mógł go sprawdzić, używając ponownie „generatora”. Z narzędzia tego można korzystać wiele razy. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP – w przypadku przedsiębiorców. Numer generowany jest automatycznie – nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Osoby zatrudnione, które w rozliczeniu za 2019 r. będą musiały dopłacić podatek, powinny dokonać wpłaty na swój indywidualny mikrorachunek do końca kwietnia 2020 r. Jeżeli taka osoba będzie rozliczać się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, system automatycznie wskaże numer mikrorachunku, na który trzeba będzie dokonać przelewu.

Mikrorachunki podatkowe to przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. System rusza po 1 stycznia 2020 r. i obejmie płatności PIT i CIT oraz VAT. W przypadku tego ostatniego podatku będą pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. W przyszłości system mikrorachunków ma objąć także inne daniny, np. akcyzę czy cła. Do końca 2019 r. płatności z tytułu PIT, CIT i VAT muszą być realizowane na dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych.

Według Ministerstwa Finansów celem zmiany jest przede wszystkim wprowadzenie ułatwień dla podatników. Zamiast wpłacać podatki na trzy rachunki, jak do tej pory, będą one płacone na jeden. Jednocześnie fiskus automatycznie zaksięguje odpowiednią kwotę na centralnej karcie kontowej podatnika.

Co z dotychczasowymi rachunkami

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Na jaki rachunek wpłacisz podatki inne niż PIT, CIT i VAT

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

  • w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,
  • szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
  • jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
  • nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
  • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

SW