Obchody Jubileuszu 35-lecia Kapeli Ludowej „Białobrzeżanie”

Obchody Jubileuszu 35-lecia Kapeli Ludowej „Białobrzeżanie”

W dniu 04.08.2021 r., tym razem już bez problemów covidowych, odbył się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie przełożony z listopada ub. roku, Jubileuszowy Koncert dedykowany Kapeli Ludowej „Białobrzeżanie”.

 Jubilaci z tej okazji zostali uhonorowani okolicznościowymi, specjalnymi dyplomami i listami gratulacyjnymi wręczonymi przez Prezydenta Miasta Krosna Bronisława Barana oraz specjalnie na tę okoliczność przygotowanymi pięknymi pucharami ufundowanymi przez Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A. Puchary wręczył Przewodniczący Rady Dzielnicy „Białobrzegi” pan Andrzej Kątny, tak się złożyło – syn członka założyciela kapeli – śp. Stanisława Kątnego.

Specjalnymi nagrodami uhonorowany został kierownik kapeli p. Zygmunt Wojtoń, z okazji 30-lecia kierowania kapelą.

Dla kapeli koncertowały zaprzyjaźnione zespoły: Zespół śpiewaczy „Kamratki” oraz Kapela Ludowa „Pogórzanie”, koncertowali również jubilaci. Występy zespołów zostały entuzjastycznie przyjęte przez licznie zebranych widzów, sympatyków i rodziny.

W uroczystej i miłej atmosferze gratulacjom i życzeniom nie było końca.

Niespodziankę dla jubilatów przygotował Białobrzeżanin – znany w środowisku krośnieńskim artysta Krzysztof Zajdel. Konferansjerką imprezy była solistka kapeli Białobrzeżanie pani Gabriela Lipka – Maciejowska, która ze swobodą i wdziękiem poprowadziła imprezę przy moim skromnym wsparciu.

Na okoliczność jubileuszu przygotowałem folder, który graficznie opracował pan Sebastian Wieczorek. Jest to pierwsze tego typu opracowanie poświęcone kapeli Białobrzeżanie, na pewno ułomne, ale przy braku jakichkolwiek materiałów z lat 1993-2015 trudno stworzyć pełne kompendium wiedzy o kapeli.

W trakcie koncertu specjalnymi pucharami zostali uhonorowani byli członkowie kapeli Białobrzeżanie.

 • Janina Kielar – 28 lat śpiewająca w kapeli
 • Albina Czekaj – Lawera długoletnia solistka w kapeli
 • Edward Frączek – członek, założyciel kapeli w dniu 12. 11.1985 r

oraz bliscy śp. założycieli kapeli:

 • pani Maria Rozenbajgier – rodzina śp. Stanisława Chciuka kierownika kapeli w latach 1985 – 1992
 • pani Maria Zajdel – żona śp. Jana Zajdla – akordeonista w kapeli

W tym miejscu w imieniu kapeli pragnę podziękować wszystkim osobom, dzięki którym udało się przeprowadzić bez problemów ten jubileuszowy koncert. Specjalne podziękowania należą się pani dyrektor RCKP Dorocie Cząstce, bez Jej przychylności i pomocy trudno sobie wyobrazić zorganizowanie jubileuszu oraz zespołom i soliście uczestniczącym w jubileuszu.

Zamknięte spotkanie okolicznościowe w DDL

W dniu 7.08.2021 w Sali DDL w Krośnie Białobrzegach odbyło się zamknięte spotkanie okolicznościowe dla obecnych i byłych członków kapeli. Przy poczęstunku w miłej atmosferze obecni na spotkaniu spędzili myślę kilka przyjemnych godzin.

Wymogi scenariusza imprezy w RCKP nie pozwoliły uhonorować, tamże wszystkich członków kapeli. Wszystkie zaległości zostały nadrobione, każdy z obecnych członków kapeli otrzymał okolicznościowe puchary i foldery. Do tych osób, którzy nie dotarli z różnych względów na spotkanie  postaramy się dotrzeć w późniejszym terminie. Miłą atmosferę stworzyli Jubilaci wsparci przez byłe solistki kapeli panie Janinę Kielar, Zofię Nawrocką, a prawdziwy show zafundowały nam panie Dorota Bogaczyk i Danuta Klekot.

Na to spotkanie swój autorski, biesiadny program przygotowała grupa białobrzeskich muzyków pod kierownictwem naszego radnego pana Wiesława Zajdla.

Swoją obecnością zaszczycił nas ks. Proboszcz Prałat Edward Szarek.

Za pomoc w organizacji jubileuszu 35 – lecia Kapeli Białobrzeżanie pragnę szczególnie podziękować:

 • pani dyrektor RCKP Dorocie Cząstce.
 • Na ręce pani Renaty Zawiszy wszystkim paniom z KGB
 • Panu Michałowi Łuczajowi
 • Panu Sebastianowi Wieczorkowi
 • Pani Czesławie Findysz (zawsze na panią Czesławę można liczyć)
 • Panu Kazimierzowi Zdziarskiemu
 • Specjalne podziękowania należą się panu Wiesławowi Zajdlowi za pomoc w całym tym przedsięwzięciu.
 • Przewodniczącemu Zarządu Dzielnicy „Białobrzegi”
 • Przewodniczącemu Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Bialobrzegi

Kiedy patrzy się na ludzi, o których ktoś przypomina sobie po 30 latach i widząc w ich oczach autentyczną wdzięczność, łatwiej obojętnie przejść obok małostkowych przykrości, na które napotkaliśmy przy organizacji przedsięwzięcia.

Sprawca całego zamieszania Andrzej Kątny

Zdjęcia: Sebastian Wieczorek

Więcej zdjęć do obejrzenia w portalu terazkrosno.pl (kliknij w link by przejść do galerii).