Od 15 grudnia kolejne obostrzenia

Od 15 grudnia kolejne obostrzenia

Powrót nauki zdalnej, obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych oraz zamknięte dyskoteki i kluby – to tylko część restrykcji i obostrzeń, jakie w obawie przed Omikronem wprowadza przed świętami rząd. Adam Niedzielski ogłosił trzy zasadnicze obszary, na których władza postanowiły wprowadzić nowe zasady i reżimy sanitarne. Obostrzenia uderzają głównie w osoby niezaszczepione.

Nowe restrykcje od 15 grudnia

  • limit obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach wynosić będzie 30% (do tej pory było 50%);
    Zwiększenie limitów będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia;
  • w kinach zakaz konsumpcji;
  • w dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane.

Ponadto:

  • ograniczenie w środkach transportu zbiorowego do 75 proc;
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy;
  • podróżni będą mieli obowiązek wykonać testy na COVID-19 – bez względu na to, czy są zaszczepieni czy nie – na 24h przed przylotem. „Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju” – doprecyzował wiceminister Waldemar Kraska.

Wraca nauka zdalna

We wszystkich szkołach podstawowych oraz średnich już od 20 grudnia zacznie obowiązywać edukacja zdalna. Zajęcia w tej formie potrwają aż do 9 stycznia, czyli uczniowie wrócą do szkół dopiero po Trzech Królach. Dyrektywy te nie obejmują żłobków oraz przedszkoli.

Obowiązkowe szczepienia

Idąc śladem Niemiec, Austrii, od 1 marca będzie wprowadzony obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe

Pracodawca będzie mógł testować

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną – zapowiedział minister.

Zaznaczył jednak dwa ważne fakty: po pierwsze w ustawie nie ma mowy o tym, by pracodawca miał prawo weryfikować, czy pracownicy są zaszczepieni, czy nie. Po drugie: państwo zagwarantuje obywatelom bezpłatny dostęp do testów na COVID-19.