Ochotnicza Straż Pożarna

Nasz fan page na FB

Ochotnicza Straż Pożarna

Krosno-Białobrzegi

Tradycje strażackie w dzielnicy Krosno-Białobrzegi sięgają okresu międzywojennego. Wtedy to istniała murowana już strażnica, która znajdowała się na ul. Kopernika, naprzeciw obecnego domu ludowego. Ochotniczą Straż Pożarną na Białobrzegach reaktywowano 17 września 2003 r. staraniem grupy inicjatywnej złożonej z mieszkańców dzielnicy.

Pierwszą „strażnicą” była niewielka salka w domu ludowym. W miarę, gdy przybywało sprzętu nastąpiła konieczność zmiany lokalu na większy. Najlepszym okazał się pomysł dobudowania remizy do budynku domu ludowego. Atutem tego rozwiązania była dobra lokalizacja i wygodny dojazd. Nową strażnicę wybudowano w 2011 r. według nowoczesnych standardów, z wygodnym garażem, miejscem na sprzęt i pomieszczeniami socjalnymi. W 2012 r. starego i wysłużonego Żuka zastąpił nowy, lekki samochód pożarniczy na bazie Forda Transita.

Obecnie nasza jednostka liczy 25 czynnych strażaków oraz 4 honorowych. Białobrzescy druhowie uczestniczyli w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, a w szczególności ratowniczych podczas wylewów rzeki Wisłok, płynącej przez dzielnicę na całej jej długości.

Nie brakuje też sukcesów w zawodach sportowo-pożarniczych, organizowanych, co roku i mających na celu sprawdzenie umiejętności strażackich i organizacji grupowej.

Nasza jednostka ściśle współpracuje z innymi jednostkami OSP na naszym terenie, jak i z Państwową Strażą Pożarną w Krośnie. Członkowie Białobrzeskiej OSP wspierają każdą inicjatywę w dzielnicy, są współorganizatorami różnych imprez np. „Festynu Białobrzeskiego”. Podejmują także działania mające na celu podniesienie bezpieczeństwa miejscowej ludności.

 

Na chwilę obecną na wyposażeniu OSP Krosno-Białobrzegi znajduję się:
– Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Ford Transit (GLBAw):
Zabudowa: Frank-Cars, rok produkcji: 2012, napęd: 4×2, silnik wysokoprężny o mocy 125kM, pojemność 2200 cm3, liczba miejsc: 5.

Wyposażenie dodatkowe:
– wyciągarka elektryczna do 4,5T
– radiostacja samochodowa Motorola GM-340

A ponadto:
– Motopompa PO5R  8/8 z wyposażeniem
– Pompa szlamowa WT30X
– Pompa pływająca Niagara
– Agregat prądotwórczy 230V, 3kW
– Piła do drewna Stihl MS 440
– Piła do drewna Stihl
– Drabina nasadkowa (3 przęsła)
– Armatura wodna (węże, prądownice)
– Tłumice x 12
– Sprzęt burzący (widły, łopaty, kilof, łom)
– Sorbent
– Defibrylator

Aktualności OSP Krosno-Białobrzegi

OŚWIADCZENIE OSP KROSNO-BIAŁOBRZEGI
Mikołaj odwiedził naszych strażaków
Dofinansowanie w wysokości 11 000 zł
Pożar budynku na Białobrzegach
Uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja
11 listopada – 104. rocznica odzyskania niepodległości
100-lecie pomnika poległych Białobrzeżan w I Wojnie Światowej
Zakończył się remont naszego garażu 
Strażacy walczą z wiatrakami i apelują!