Pozbądź się elektrośmieci

Pozbądź się elektrośmieci

Jak rozpoznać czy coś jest elektrośmieciem czy zwykłym odpadem komunalnym? Najłatwiej sprawdzić to na urządzeniu. Gdy na produkcie jest rysunek z przekreślonym koszem to trzeba taki zużyty sprzęt wyrzucić w miejscu przeznaczonym na elektroodpady. Natomiast gdy na urządzeniu jest piktogram kosza to tę rzecz można wyrzucić do pojemnika na odpady komunalne.

Mieszkańcy Krosna mają trzy sposoby na pozbycie się ze swoich gospodarstw domowych odpadów elektrycznych i elektronicznych:

1. Elektrośmieci będzie można oddać 11 lipca w godzinach od 9:00 do 12:00. Zbiórka jest organizowana tradycyjnie przy budynku Urzędu Miasta Krosna na ulicy Lwowskiej 28a.

2. Stacjonarne pojemniki na elektrośmieci
Na terenie miasta Krosna są rozmieszczone 4 stacjonarne pojemniki do których można wyrzucać niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Pojemnikami zajmuje się firma MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. Komandytowa.

 • ul. Lwowska 28a, przy śmietniku Urzędu Miasta Krosna
 • ul. Fredry 12, baza MPGK Krosno Sp. z o.o.
 • ul. Kolejowa, wewnątrz blokowiska przy śmietniku
 • ul. Popiełuszki, przy pojemnikach na odzież

Mały sprzęt elektryczny i elektroniczny, który może trafić do pojemników to komputery, radia czy zabawki zasilane bateriami bądź akumulatorami a także telefony czy ładowarki, suszarki i żelazka. Jednym słowem wszystkie sprzęty w wymiarze do 50 cm.

3. Przypominamy również, że jest możliwość indywidualnego zamówienia odbioru odpadów elektrycznych wielkogabarytowych takich jak pralka, lodówka, zmywarka, zamrażarka, itp. bezpośrednio z domu. W tym celu należy skontaktować się z firmową telefonicznie bądź za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Telefon: 505 833 228
Formularz zgłoszeniowy: odpadyelektro.pl

Przykładowe rodzaje sprzętu

 1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – chłodziarki, zamrażarki, sprzęt automatycznie wydający produkty chłodzone, sprzęt klimatyzacyjny, sprzęt do osuszania, pompy ciepła, grzejniki zawierające olej i inny sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury stosujący do celów wymiany temperatury płyny inne niż woda.
   
 2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2 – ekrany, odbiorniki telewizyjne, cyfrowe ramki LCD do zdjęć, monitory, laptopy, notebooki.
   
 3. Lampy – proste lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe i lampy metalohalogenkowe, niskoprężne lampy sodowe, diody elektroluminescencyjne (LED).
   
 4. Sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm – pralki, suszarki do odzieży, zmywarki, kuchenki, piekarniki elektryczne, elektryczne płyty grzejne, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, z wyjątkiem organów piszczałkowych zainstalowanych w kościołach, urządzenia używane do dziania i tkania, komputery wielkogabarytowe – mainframe, drukarki wielkogabarytowe, sprzęt kopiujący, wielkogabarytowe automaty uruchamiane monetą, wielkogabarytowe wyroby medyczne, wielkogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, wielkogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty i pieniądze, panele fotowoltaiczne.
   
 5. Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm – odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi.
   
 6. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm – telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.

Portal informacyjny firmy MB Recycling.

Źródło informacji: www.krosno.pl