Ruszyły szczepienia w Krośnie

Ruszyły szczepienia w Krośnie

Do Poradni Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie trafiła pierwsza partia 75 szczepionek przeciwko COVID-19. W dniu dzisiejszym, t.j. 30 grudnia zaczepiono pierwszych kilka osób, wśród których pierwszym był dyrektor Piotr Czerwiński, a drugim doktor Mariusz Szepelak. Od przyszłego tygodnia sukcesywnie do szpitala mają trafiać kolejne porcje szczepionek.

W grupie „0”, łącznie z osobami z zewnątrz, ale również związanymi ze służbą zdrowia, chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało około 1000 osób.

W tej chwili jest to jedyna możliwość walki z tą chorobą – stwierdził specjalista chorób zakaźnych doktor Mariusz Szepelak.

Dyrektor Piotr Czerwiński zapewnia, że szpital jest przygotowany na przyjęcie pacjentów, gdyby ewentualnie doszło do trzeciej fali epidemii. – Mamy oddział, który w każdej chwili może zostać przekształcony na covidowy.

Jak wygląda procedura szczepienia

Na terenie Krosna będzie osiem punktów, w których będzie można się zaszczepić. Dyrektor wojewódzkiego Oddziału NFZ w Rzeszowie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krosna, Robert Bugaj poinformował, że w Krośnie szczepienie będzie się odbywało w ośmiu placówkach medycznych, przy ulicach:
– Decowskiego,
– Hutniczej,
– Hetmana Stanisława Żółkiewskiego,
– Wojska Polskiego,
– Kisielewskiego,
– Okulickiego,
– Tysiąclecia,
– Kletówki.

Nie będzie obowiązywała rejonizacja i każdy będzie mógł się zgłosić do wybrane przez siebie placówki. Na chwilę obecną wiadomo, że chęć zaszczepienia się będzie można zgłosić przez infolinię, bądź telefonicznie lub osobiście w konkretnej przychodni. W przypadku seniorów, zaproszenia do szczepienia mają być wysyłane pocztą lub na Indywidualne Konta Pacjenta, jeśli osoba takowe posiada.

Po zbadaniu przez lekarza, jeśli nie ma przeciwskazań, osoba kierowana jest do gabinetu zabiegowego, gdzie podaje się określoną ilość szczepionki (przypadku COVID-19 jest to 0,3 ml i jest to pierwsza dawka).
Po wykonaniu szczepienia należy pozostać na miejscu od 15 minut do pół godziny.
Druga dawka szczepionki podawana jest po 3-4 tygodniach, ale nie później niż po 6 tyg.

– W przypadku ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły już COVID-19, nie będą oni mieli statusu osób zaszczepionych i zaleca się, by się zaszczepiły. Po przebyciu covidu poziom przeciwciał jest bardzo różny – powiedział dyrektor Robert Bugaj.