Jak segregować odpady? Nowe stawki! 2019

Jak segregować odpady? Nowe stawki! 2019

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowy system segregacji odpadów. Zgodnie z ogólnopolskim systemem, odpady od nowego roku segregujemy z podziałem na 5 frakcji.

SZKŁO – pojemnik / worek ZIELONY
PAPIER – pojemnik / worek NIEBIESKI
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE – pojemnik / worek ŻÓŁTY
BIO – pojemnik / worek BRĄZOWY
POZOSTAŁOŚCI – pojemnik CZARNY, SZARY

NIEBIESKI

przeznaczony do zbierania frakcji papieru w skład którego wchodzą odpady z papieru w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, oznaczonych napisem „Papier”

Częstotliwość zbiórki:
– jeden raz w miesiącu

Zasady segregacji

wrzucamy: opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy. książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy;

nie wrzucamy: papier powlekany folią i kalka, kartony po mleku i napojach, pieluchy jednorazowe, środki higieniczne worki po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapety, inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne)

ŻÓŁTY

przeznaczony do zbierania łącznie frakcji metali i tworzyw sztucznych  w skład których wchodzą odpady metali, w tym  odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych oraz odpady wielomateriałowe, oznaczonych napisem  „Metale i tworzywa sztuczne” 

Częstotliwość zbiórki:
– jeden raz w miesiącu

Zasady segregacji

wrzucamy: butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach (np. szamponach, proszkach; płynach do mycia naczyń itp.),opakowania po produktach spożywczych, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian opakowaniowy, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy),złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach – wielomateriałowe odpady opakowaniowe;

nie wrzucamy: strzykawki, wenflony i inne artykuły medyczne, odpady budowlane i rozbiórkowe, nieopróżnione opakowania po lekach i farbach, lakierach i olejach, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne)

ZIELONY

przeznaczony do zbierania frakcji szkła, w skład której wchodzą odpady ze szkła w tym odpady opakowaniowe ze szkła oznaczonych napisem „Szkło”

Częstotliwość zbiórki:
– raz na dwa miesiące

Zasady segregacji

wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach;

nie wrzucamy: szkło stołowe – żaroodporne, ceramika, doniczki, znicze z zawartością wosku, żarówki i świetlówki, szkło kryształowe, reflektory, nieopróżnione opakowania po lekach, olejach, rozpuszczalnikach, termometry i strzykawki, monitory i lampy telewizyjne, szyby okienne i zbrojone, szyby samochodowe, lustra i witraże, fajans i porcelana, inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne)

BRĄZOWY

przeznaczony do zbierania odpadów ulegających biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, oznaczonych napisem „BIO”.

Częstotliwość zbiórki:
– co dwa tygodnie

Zasady segregacji

wrzucamy: odpady biodegradowalne – odpady kuchenne wyłącznie pochodzenia roślinnego  resztki żywności pochodzenia roślinnego, obierki z owoców i warzyw, filtry i fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach;   

nie wrzucamy: piasku i kamieni, popiołu z węgla, odchodów zwierzęcych, padłych zwierząt, resztek mięsa, kości i tkanin

CZARNY

Pozostałe odpady trafią do pojemnika na odpady zmieszane.

Co najważniejsze, jeśli będzie ich mniej, obniżymy koszty i przyczynimy się do poprawy stanu środowiska i osiągnięcia narzuconych na gminy obowiązków osiągnięcia rygorystycznych wskaźników recyklingu i odzysku odpadów

Zasady segregacji

wrzucamy: odpady, które nie zaliczają się do odpadów segregowanych np. worki z odkurzacza, art. higieniczne, lustra, ceramikę, niedopałki papierosów, odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego, tubki po pastach i kremach, trwale zanieczyszczone opakowania spożywcze;

nie wrzucamy:
odpadów, które można wysegregować, odpadów niebezpiecznych, w tym zużytego sprzętu RTV AGD, baterii i akumulatorów, leków, odpadów zielonych, popiołów i żużli, materiałów budowlano – rozbiórkowych  

W co wyposaży nas miasto?

Miasto wyposaża nieruchomości w:
– pojemnik na odpady komunalne zmieszane
– pojemniki/worki przeznaczone do zbierania odpadów segregowanych kolorach zielonym – szkło, niebieskim papier i tektura i żółtym – metale i tworzywa sztuczne.

W co musimy zaopatrzyć się sami?

Właściciele nieruchomości mają obowiązek wyposażyć się w:
– pojemniki/worki brązowe na odpady BIO – odpady kuchenne wyłącznie pochodzenia roślinnego. Pojemniki/worki te można zakupić we własnym zakresie lub w przypadku nieruchomości wielolokalowych wydzierżawić u Wykonawcy odbierającego odpady.
Z obowiązku zbierania odpadów biodegradowalnych – kuchennych pochodzenia roślinnego zwolnieni są właściciele nieruchomości na terenie zabudowy jednorodzinnej korzystających z kompostownika.

Odpady problemowe – wytwarzane okazjonalnie

Odpady problemowe, wytwarzane okazjonalnie mieszkańcy miasta Krosna mogą dostarczać bez ponoszenia dodatkowych kosztów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych  (PSZOK) przy ul. Białobrzeskiej 108 w Krośnie:

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – elektrośmieci
  • chemikalia (farby, rozpuszczalniki, itd.)
  • oleje przepracowane
  • zużyte baterie i akumulatory przenośne
  • odpady budowlane i rozbiórkowe z prac prowadzonych we własnym zakresie
  • odpady zielone (skoszona trawę, drobne gałęzie drzew i krzewów, liście, zwiędłe kwiaty)
  • popioły
  • odpady wielkogabarytowe i zużyte opony
  • styropian
  • przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych np. zabawki, wanienki itp.
  • wełna mineralna
  • elementy konstrukcyjne np. pozostałości płyt kartonowo – gipsowych

PSZOK dla mieszkańców miasta Krosna jest czynny: w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 -19.00  oraz w soboty w godzinach 8.00-14.30  

Zmiany zostały wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska  z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 roku, poz. 19).

Nowe stawki za wywóz odpadów.

Niestety wraz z wprowadzeniem dokładniejszej segregacji wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Zgodnie z decyzją radnych, stawki te wzrosną z dniem 1 marca w następującym stopniu:

Odpady:aktualnieod 1 marca
segregowane11 zł16 zł
nieposegregowane23 zł32 zł

W przeliczeniu na opłaty rozliczane w cyklu dwumiesięcznym wzrost cen będzie bardzo odczuwalny. Gospodarstwa domowe segregujące odpady zapłacą o 45,5% więcej:

Gospodarstwo: aktualnieod 1 marca
1-osobowe22 zł32 zł
2-osobowe44 zł64 zł
3-osobowe66 zł96 zł
4-osobowe88 zł128 zł
5-osobowe110 zł160 zł
6-osobowe132 zł192 zł
7-osobowe154 zł224 zł

Jeszcze więcej zapłacą gospodarstwa domowe, które nie segregują odpadów, jednak procentowo podwyżka wyniesie w tym przypadku ok. 39,1%:

Gospodarstwo:aktualnieod 1 marca
1-osobowe46 zł64 zł
2-osobowe92 zł128 zł
3-osobowe138 zł192 zł
4-osobowe184 zł256 zł
5-osobowe230 zł320 zł
6-osobowe276 zł384 zł
7-osobowe322 zł448 zł

Mieszkańcy wciąż w zbyt małym stopniu segregują odpady. Szansą na obniżenie kosztów jest zmiana przyzwyczajeń. Prawo unijne wymaga od miast, aby do roku 2022 do ponownego użycia i recyclingu trafiało 50% odpadów. Jeśli tak się nie stanie to nakładane kary spowodują, że najgorsze podwyżki dopiero przed nami. We wspólnym interesie zadbajmy o środowisko i własne, nierzadko ciężko zarobione pieniądze. Segregacja odpadów wszystkim się opłaci.