Wybory samorządowe 2018 - podsumowanie

Wybory samorządowe 2018 - podsumowanie

Rada Miasta nie dla nas

UTRACONE NADZIEJE

Dla tych z Państwa, którzy może mniej dokładnie śledzą życie społeczne miasta i dzielnicy, mamy niedobrą wiadomość. Nikt z nas którzy pracują w tej kadencji w Radzie Dzielnicy „Białobrzegi” nie znalazł się w Radzie Miasta Krosna. Co się więc takiego stało, że zabrakło chociażby jednego reprezentanta Rady Dzielnicy w Radzie Miasta. Można to uznać za normalne bo nie ma takiego wymogu, ale my to traktujemy jako porażkę.

PRZYCZYNY PORAŻKI

Nie da się znaleźć jednego prostego wytłumaczenia bo jest ich co najmniej kilka. Nie będę też próbował kłaść na szali co ważyło więcej, a co mniej. Spróbuję natomiast na pewno może subiektywnie, ale zgodnie z faktami przeanalizować je.

KODEKS WYBORCZY

Ograniczone bierne prawo wyborcze w miastach na prawach powiatu jakim jest Krosno. Podział na okręgi wyborcze. Krosno podzielono na 3 okręgi wyborcze. Mamy 12 jednostek pomocniczych w mieście i logicznym mogło by się wydawać, że w każdym okręgu będą 4 jednostki pomocnicze. Tak jednak nie było bo kluczem były matematyczne przeliczniki liczby mieszkańców na mandaty, których w każdym obwodzie było 7. W naszym okręgu Nr 2 było pięć jednostek pomocniczych, natomiast w okręgu Nr 3 tylko trzy. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że łatwiej przedostać się na listy w tym drugim przypadku.

Kolejnym ograniczeniem była zmiana w Kodeksie, że na listach danego komitetu może być tylko dwie osoby więcej niż miejsc mandatowych, czyli w przypadku Krosna 7 + 2 = 9. W poprzednich wyborach można było wystawić podwójną ilość kandydatów. Było to więc następne ograniczenie biernego prawa wyborczego.

Następnym elementem, który miał niebagatelny wpływ na skład list był parytet kobiet, ustalony przez ustawodawcę na poziomie 35%. Bez zbędnej dyskusji przy 9 osobach – 4 to obligatoryjnie kobiety, co stanowi 44,4%. Czyli kobiet musiało być w naszym przypadku minimum 4, mężczyzn max 5-ciu.

Do tego musimy mieć cały czas na uwadze, że tylko komitet, który uzyska minimum 5% głosów w skali miasta, może liczyć na mandat. Czyli małe np. dzielnicowe komitety są bez szans i oczywiście nie są wystawiane. Działacz z jednostki pomocniczej, logicznym by było aby startował z KW Samorządne Krosno, jeśli nie jest chętny do startu z list partyjnych. Można do tego dodać kandydatury byłych prezydentów i mamy prawie komplet kruczków tworzenia list wyborczych. Jakby na to nie patrzyć demokracja jest, ale bardzo mocno ręcznie sterowana.

WYNIKI WYBORÓW

Po tych wszystkich uwarunkowaniach przechodzimy na grunt dzielnicy. Na posiedzeniach rady dzielnicy były omawiane sprawy kandydatur z dzielnicy. Radna poprzedniej kadencji p. Maria Moskal oświadczyła dwukrotnie co przecież nie jest tajemnicą, że rezygnuje z kandydowania. W zaistniałej sytuacji Rada Dzielnicy na posiedzeniu w dniu 3.07.2018 r. rekomendowała kandydatury pp. Kątnego Andrzeja i Wilka Andrzeja. Obydwaj kandydaci wyrazili w odpowiednim czasie zgodę na kandydowanie. Ostatecznie na listę KW Samorządne Krosno-Piotra Przytockiego został nominowany p. Wilk Andrzej. W tej sytuacji wydawało się nam, że kandydat ma duże szanse na zostanie radnym. Jak pisałem wcześniej na 9 – cio osobowej liście musiały się znaleźć cztery panie. Dużym zaskoczeniem było jednak to, że trzy panie, które znalazły się na liście reprezentowały naszą dzielnicę. Reasumując, z dzielnicy „Białobrzegi” KW Samorządne Krosno reprezentowało 5 osób i w tej sytuacji szanse jedynego kandydata Rady Dzielnicy wyraźnie zmalały, ale były wciąż duże. Kiedy okazało się, że jeszcze są 3 kandydatury z dzielnicy na listach innych komitetów wyborczych, sytuacja stała się jeszcze trudniejsza. Przy tak szerokiej reprezentacji głosy w dzielnicy, których ważnych było 1300 musiały rozłożyć się na wszystkie kandydatury z 5 list wyborczych i skutkowało to tym, że jedyny kandydat reprezentujący radę nie wszedł do Rady Miasta. Mimo uzyskania 247 głosów w tym 155 w dzielnicy ilość głosów okazała się za mała. W Radzie Miasta znaleźli się radni z mniejszą ilością głosów, ale tu znowu kłania się system przydzielania miejsc mandatowych, którego nie ma sensu w tym miejscu rozważać.

Nr obwodu głosowania Nr 1 Turaszówka Nr 4
Nr 5
Białobrzegi
Nr 6
Nr 7 Tysiąclecia
Nr 8
Nr 9 Południe
Nr 10
Nr 11 Zawodzie
Nr 26 DPS2Nr 27 Szpital Razem
Okręg Nr 2 głosy ważne z wszystkich list 1212 1300 1521 877 1510 8 26 6454
Lista Nr 13 Samorządne Krosno 526 598 539 289 730 2 11 2695
Bachota Paweł 23 31 89 34 20 1 0 198
Galert Anna 275 4 12 7 6 0 1 305
Gorczyca – Kwilosz Ewa 23 32 14 27 86 0 2 184
Hanusek Robert 63 89 123 50 48 0 0 373
Krzanowska- Szelc Dagmara 21 84 59 20 18 0 0 202
Moskal Maria 4 95 18 3 13 0 1 134
Niepokój Marcin 12 30 26 11 375 0 4 458
Przytocki Piotr 89 78 174 119 131 1 2 594
Wilk Andrzej 16 155 24 18 33 0 1 247

Interpretację wyników pozostawiam Państwu do własnego przemyślenia.

AKTUALNY SKŁAD RADY MASTA

PREZYDIUM RADY MIASTA

ZBIGNIEW KUBIT
Samorządne Krosno 
Przewodniczący Rady Miasta Krosna

ROBERT HANUSEK
Samorządne Krosno 
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna

KRZYSZTOF BABINETZ
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna

Radni Miasta Krosna (Kadencja 2018-2023)

STANISŁAW CZAJA
Samorządne Krosno

ZDZISŁAW DUDYCZ
Samorządne Krosno

PIOTR GRUDYSZ 
Samorządne Krosno

GRZEGORZ RACHWAŁ
Samorządne Krosno

TOMASZ BIAŁY
 Platforma Obywatelska

SŁAWOMIR BĘBEN
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

PAULINA GUZIK 
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

KAZIMIERZ MAZUR
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

MAŁGORZATA SZELIGA
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

ANNA DUBIEL
Samorządne Krosno

ANNA GALERT
Samorządne Krosno

MARCIN NIEPOKÓJ
Samorządne Krosno

WITOLD SKIBA
Samorządne Krosno

ZBIGNIEW UNGEHEUER  
Platforma Obywatelska

WOJCIECH BYCZYŃSKI
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

PAWEŁ KRZANOWSKI
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

ADAM PRZYBYSZ
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

POZOSTAŁA SATYSFAKCJA

Mamy niedosyt, że 4 lata naprawdę konkretnej pracy nie przełożyły się na uwieńczony jakimś tam sukcesem koniec kadencji. Do końca kadencji pozostało około 3 miesiące i będziemy pracować do jej końca z pełnym zaangażowaniem. Dotrwamy do wyborów do Rad Dzielnic i Osiedli, które są jeśli oczywiście Ordynacja Wyborcza się nie zmieni jedynymi demokratycznymi wyborami. Może w nich wystartować każdy, nie ma limitów, parytetów, progów, metod d’HONDTA, nie trzeba też komitetów wyborczych, liczą się tylko głosy oddane na daną osobę. Muszę jednak zastrzec, że tak było, a jak będzie zobaczymy.

Zapraszam wszystkich chętnych do kandydowania zwłaszcza młodych i życzę sukcesów w wyborach, a potem owocnej pracy i satysfakcji z niej.

Andrzej Kątny