Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wyjazd dla seniorów – Krosno – Leżajsk – Przeworsk – Krosno

11 czerwca

70zł

Leżajsk należy do najstarszych miast południowo-wschodniej Polski. Otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły w 1397 roku. Jednym z jego najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku jest Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów a przy bazylice mieści się założone w roku 1971 przez o. Kajetana Grudzińskiego (+1986) Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów.

Na szczególną uwagę zasługują organy leżajskie, stanowiące jeden z najcenniejszych w Europie zabytków sztuki w zakresie budowy i zdobnictwa tego instrumentu. Pochodzą z II poł. XVII w.

Na terenie Leżajska znajduje się również  istotne miejsce kultu religijnego  dla wyznawców judaizmu – ohel i cmentarz żydowski . Związane są z postacią cadyka Elimelecha ben Elazar Lippmana znanego jako Elimelech z Leżajska. To dzięki niemu Leżajsk u schyłku XVII w. stał się jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich.

Dzięki staraniom Gminy Żydowskiej i pomocy z zewnątrz, odbudowano wiele zniszczonych w trakcie II wojny światowej nieruchomości związanych z kultem Chasydzkim.

Termin wyjazdu: 11.06.2024r , godz. 730

Koszt: 70,00 zł/osobę

Na wszystkie wycieczki obowiązuje rezerwacja w formie przedpłaty w wysokości 50% kosztu. Wstępnie możliwa jest rezerwacja telefoniczna ( +48 693030025) a wpłaty można dokonać  w Dzielnicowym Domu Ludowym w każdy wtorek w godz. 17 do 1830 do końca kwietnia 2024 r. Po tym terminie utraci moc zasada pierwszeństwa mieszkańców Białobrzeg.

Zdzisław Krawczyk

Szczegóły

Data:
11 czerwca
Koszt:
70zł

Organizator

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Białobrzegi”
Email
stowarzyszenie@dom-ludowy.pl
Zobacz witrynę: Organizator