XXV posiedzenie Rady Dzielnicy

XXV posiedzenie Rady Dzielnicy

27 kwietnia 2022 roku odbyło się XXV posiedzenie Rady Dzielnicy, na którym poruszane było wiele istotnych spraw dla mieszkańców naszej dzielnicy. Zapraszamy do lektury:

Ruszają prace mające zmienić Statuty Dzielnic i Osiedli

Przewodniczący Rady poinformował, że w maju br. planowane jest rozpoczęcie prac nad statutem dzielnic i osiedli. Z nadesłanego pisma dowiedzieliśmy się, że nie można zmienić ilości radnych, a propozycje i uwagi dotyczące zmian w statucie zgłaszać można do 10 maja.

Komentarz p. Andrzeja Kątnego dotyczył w pierwszej kolejności terminu w jakim przystępuje się do tych prac. Przede wszystkim: czy maj 2022 roku to dobry moment? Do najbliższych wyborów do RM pozostało już niewiele czasu, bo ponad rok. Tym bardziej, że o zmianach w statucie mowa była za poprzedniej kadencji. Zmarnowano więc bardzo dużo czasu, okres „covidowy”, by teraz Rady i Zarządy w bardzo krótkim czasie mogły przygotować swoje propozycje zmian. Pozostaje pytanie: czy Komisja przygotowująca nowe Statuty w ogóle weźmie pod uwagę propozycje napływające z dzielnic i osiedli, czy może będzie to tylko jeden z punktów do „odhaczenia”, żeby Radni mieli poczucie, że mają jakikolwiek wpływ na zmiany, ale te propozycje zostaną odrzucone, bo kształt projektu zostanie narzucony odgórnie. Nie brakowało też opinii z sali, że UM chce otrzymać gotowy projekt, którego za darmo wykonają radni dzielnic i osiedli.

Przewodniczący Rady – Andrzej Kątny – zaproponował powołanie komisji, która przygotuje propozycje zmian w Statucie.

Zaproponowany skład Komisji: Andrzej Kątny – Przewodniczący Rady, Wiesław Zajdel – Z-ca Przewodniczącego Rady, Sebastian Wieczorek – Sekretarz Rady, Andrzej Wilk – Przewodniczący Zarządu, Adrian Tabak – Prawnik, Sekretarz SRL. Skład Komisji przyjęty został jednogłośnie. Komisja zaplanowała prace nad Statutem na 4 maja.

Następnie przytoczył kilka uwag, które wynotował na swojej liście. Wśród najważniejszych punktów, które stanowiły dalszą część komentarza znalazły się m.in.:

  • brak jawnych informacji na temat rocznego rozliczenia wszystkich dzielnic i osiedli. Od pewnego czasu dane te są utajniane. Rada nie wie jakie pieniądze i gdzie zostały wydane. Takie informacje powinny być jawne;
  • Rada powinna mieć prawo opiniować działania na terenie dzielnicy, tymczasem przykład realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego polegającego na budowie monitoringu i oświetlenia ogródków działkowych na Spornym pokazały, że Rada nie ma prawa wydawania opinii;
  • Co ciekawe, zadania dzielnic w statucie rozbudowane są do monstrualnych rozmiarów, a realizowane maja być przez ludzi społecznie.

W imię czego, dla kogo i za co?

– pytał A. Kątny

Jednocześnie Rada nie może się doprosić informacji odnośnie zapędów Urzędu, dotyczących np. planowanych inwestycji w dzielnicy. O wielu inwestycjach dowiadujemy się po czasie np. z portali informacyjnych. Nikt się Rad Dzielnic nie pyta, nie informuje o planach, nie poddaje opiniowaniu, choć udzielenie opinii należy do kompetencji Rady.

Czy czasem w kompetencji Rady nie powinna być możliwość opiniowania sprawy, która aktualnie dzieje się w naszej dzielnicy, a mianowicie czy na ul. E. Orzeszkowej wśród zabudowy domów jednorodzinnych powinien stanąć blok mieszkalny? W opinii Radnych, Rada i Zarząd powinny mieć wiedzę na temat takiej inwestycji i powinni mieć możliwość wystawienia opinii. Przypomnijmy, że z „obwodnicą północną” było identycznie. Nikt nie konsultował planów, nie przedstawiono propozycji rozwiązań. Przedstawiono natomiast gotową koncepcję i „odhaczono”, że mieszkańcy się o propozycji dowiedzieli – bez pola do merytorycznej dyskusji i możliwości przedstawienia innych propozycji.

W ten sposób płynnie przeszliśmy do następnego punktu posiedzenia.

Informacje o bieżącej sytuacji w dzielnicy. Sprawozdanie ze Spotkania mieszkańców ul. Elizy Orzeszkowej, odbytego w dniu 31.03.2022

Na 10 minut przed rozpoczęciem spotkania Przewodniczący Rady i Zarządu dowiedzieli się, że o remoncie ulicy będzie najmniej mówione. Spotkanie zdominować miał inny temat, który dla wielu mieszkańców był niespodzianką. Zanim jednak uczestnicy dowiedzieli się o co dokładnie chodzi, przedstawione zostały plany remontu ulicy. Spora część fragmentów działek od strony ul. M. Konopnickiej sąsiadujących z ulicą Orzeszkowej została już przez UM wykupiona. Ma to pozwolić na poszerzenie ulicy do szerokości 4 metrów, ale bez chodnika. Ponieważ mieszkańcy którzy zgodzili się na odsprzedanie fragmentów swoich działek otrzymali również odszkodowania za ogrodzenia, prace nad poszerzeniem ulicy będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Szacowany koszt inwestycji to 150.000 zł. Następnie przedstawione zostały kolizje z działkami w drugiej części ulicy Orzeszkowej, od strony ul. Krakowskiej. Mieszkańcy dowiedzieli się, jakie są przeszkody, które nie pozwalają na poprawę sytuacji w tym sektorze.

Następnie pojawił się punkt, który zaskoczył wielu zebranych, a w tym Radnych naszej dzielnicy. W tej części dzielnicy pojawiła się inwestycja która ma polegać na budowie 5 bloków mieszkalnych z dojazdem od ul. Orzeszkowej. Obecna właścicielka działki oszukała mieszkańców (jak sami twierdzą) przedstawiając plan na budowę domu rodzinnego z wolnostojącym garażem. Sąsiedzi zgodzili się na taką inwestycję, jednak 2 miesiące później (w grudniu) okazało się, że na sąsiadującej działce ma powstać 5 budynków po 2 klatki schodowe w każdym z nich z dojazdem od ul. Orzeszkowej. W tym miejscu należy podkreślić, że Wydział Drogownictwa POZYTYWNIE zaopiniował wyjazd spod planowanej zabudowy szeregowej.

Taki obrót sprawy spowodował protest mieszkańców, którzy zwrócili uwagę na fatalny stan ul. Orzeszkowej i brak możliwości dojazdu przez ciężki sprzęt budowlany. Obecnie przypomina ścieżkę i sugerują powrót do pradawnej nazwy „Zapłocie”. Pojawiły się więc głosy, że inwestycja poszerzenia drogi ma służyć inwestorowi, a nie mieszkańcom, a ciężki sprzęt zniszczy świeżo wyremontowaną drogę – drogę na którą mieszkańcy czekają od wielu lat.

W trakcie spotkania padły nawet słowa, że Rada Dzielnicy chce poszerzyć drogę dla planowanej inwestycji. Zostaliśmy posądzeni, że sprzyjamy tej inwestycji. Jest to opinia bardzo krzywdząca, ponieważ Radni nie mieli do tej pory żadnej wiedzy dotyczącej planowanych inwestycji. Wręcz przyznajemy, że obawy mieszkańców są uzasadnione i słuszne. W końcu nowe lokale mieszkaniowe wiążą się również ze zwiększoną ilością samochodów. Wydaje się, że w tak zwartej zabudowie, miasto nie powinno pozwolić na taką inwestycję blokując pozwolenie na budowę i w takich miejscach powinno się inwestować w tereny zielone, jednak obierany kierunek jest zupełnie odwrotny, co obserwujemy od lat.

Sprawozdanie z posiedzenia Zarządu Dzielnicy

Andrzej Wilk poinformował o następujących sprawach:

  • ul. Jeleniówka – wycięte zostały drzewa i krzewy w niedrożnych rowach, ale nic więcej się nie dzieje w tym temacie;
  • wysłane zostało do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie pismo, aby zainteresować się losem 2 mieszkanek naszej dzielnicy. M.in. w taki sposób władze naszej dzielnicy starają się pomagać ludziom potrzebującym pomocy.
  • 9 kwietnia odbyła się akcja sprzątania śmieci – pomimo, że sprzątanie śmieci zostało zgłoszone w UM 2 tyg. Wcześniej niż akcja organizowana przez Pana Tatrzańskiego, doszło do „kolizji” i nałożenia się na siebie tras sprzątania przez 2 różne grupy uczestników. Udało się na szczęście podzielić obszar wśród ochotników. Grupa zorganizowana przez p. Andrzeja Wilka podzielona została na 2 części. Jedna sprzątała brzeg Wisłoka od „ławy” do mostu przy ul. Konopnickiej, a druga od starej kuźni w stronę Zawodzia.
Andrzej Wilk z jedną z grup sprzątających brzegi

Zebrano 30 worków. Głównie butelki i puszki po alkoholu, puszki po napojach, papiery, plastiki. Osobnym rodzajem odpadów na brzegach Wisłoka są gałęzie, popiół, materiały po remoncie, najprawdopodobniej wyrzucane przez najbliższych mieszkańców tych terenów.

– wyliczał Andrzej Wilk – organizator akcji sprzątania dzielnicy.

Wśród śmieci pan Andrzej odnalazł również odzież kobiecą: spódnicę, sweterek buty i majtki. Z jednej strony wydać się to może śmieszne, ale z drugiej, mógł to być dowód przestępstwa. Niestety w tym dniu deszcz zmoczył kompletnie uczestników akcji. Wśród uczestników było najwięcej harcerek z 2 Drużyny Harcerskiej, którym organizator złożył szczególne podziękowania.

Sprawy bieżące

Poruszone zostały następujące tematy:

  • Wskazany został problem polegający na braku środków finansowych jakimi Zarząd Dzielnicy mógłby dysponować. Nawet tak drobne sprawy jak zakup wieńca pogrzebowego finansowany musi być z kieszeni radnych, którzy za swą pracę nie dostają ani grosza. Czy Zarząd Dzielnicy mógłby dysponować choć niewielką sumą pieniędzy?
  • czy dojazd do planowanych „szeregówek” przy ul. Orzeszkowej mógłby być od strony „szafy”?
  • wysłane zostało do UM pismo w sprawie nakładki bitumicznej na ścieżce wzdłuż Wisłoka. Inwestycja z puli Budżetu Obywatelskiego nie może doczekać się realizacji. Erozja ścieżki spowoduje, że wcześniejsze prace pójdą „w błoto” – brak odpowiedzi z UM.
  • co z chodnikiem na ul. Białobrzeskiej w stronę wysypiska?

To zestaw pytań pozostawiony bez odpowiedzi. Są to problemy, których nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Jeśli mamy na cokolwiek wpływ, to z niewielkich środków jakimi możemy dysponować planuje się odświeżenie krzeseł w DDL. Planowane jest ich obicie nowym materiałem, ponieważ stary jest już mocno sfatygowany. Orientacyjny koszt całości dla 200 krzeseł to ok. 10.000 zł. Połowę tek kwoty pokryje dorzuci nam UM z puli własnych środków. Niestety sam fakt, że możemy korzystać z DDL znacznie uszczupla i tak skromny budżet naszej dzielnicy. Należy pamiętać, że dzielnice znajdujące się w centrum miasta otrzymują inwestycje upiększające je, zwiększające bezpieczeństwo, usprawniające komunikację – jakby z automatu. Tam radni dzielnic nie muszą robić nic, aby dzielnica się rozwijała. My natomiast musimy się „nagimnastykować'” i „naprosić się” o odrobinę środków. I tylko czasem kilka okruchów dla nas spadnie.

Ruszył remont ul. Kopernika.

O remont ul. Kopernika Rada starała się od 6 lat. W końcu stało się to faktem. W pierwszej kolejności wyrównane zostały chodniki, a następnie częściowo sfrezowana została warstwa asfaltu i oczyszczone brzegi ulicy z piasku i traw. Następnie położona będzie nowa nawierzchnia. Radni otrzymywali dużo zapytań dlaczego łatane są dziury w ulicy, jeśli wiadomo, że za chwilę ta świeżo ułożona warstwa ma być usunięta. Rada dzielnicy taką wiedzą nie dysponuje.

Zdjęcie z dnia 20 kwietnia 2022 r.

Plan imprez organizowanych w DDL

3 maja przy pomniku na ul. Krakowskiej – litania, Pieśni Maryjne i patriotyczne

Koncert Okudżawy odwołany

19 maja odbędzie się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Polskiej

29 maja – Koncert z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka – szkoła K. Zajdla

Biesiada Białobrzeska – termin czerwcowy jest zagrożony – wraca do łask termin jesienny.
Wątpliwości budzi sam repertuar, czy biesiada „Na lwowską nutę” będzie stosowna w obliczu wojny, jaka ma miejsce w Ukrainie.

Sekretarz Rady Dzielnicy
Sebastian Wieczorek