7 czerwca odbyło się trzecie w tym roku, a 23. w tej kadencji posiedzenie Rady Dzielnicy. Zapraszamy do zapoznania się kluczowymi sprawami, które poruszane były w trakcie sesji. Przede wszystkim doczekaliśmy się realizacji kilku kluczowych inwestycji, ale o tym później. Sprawozdanie zaczniemy od przedstawienia propozycji zmian w Statucie Dzielnicy.
Statut Dzielnicy – propozycje zmian
Przewodniczący Rady poinformował, że nasza komisja przygotowała pismo skierowane do Rady Miasta Krosna, w którym na wstępie wyrażono zaniepokojenie, że zbyt późno przystępuje się do prac nad Statutem i że czas „covidowy” mógł być lepiej spożytkowany.
Pomimo bardzo małej ilości czasu pozostawionej na przygotowanie odpowiedzi sformułowane zostały następujące punkty:
– czy statut powinien być identyczny w każdej dzielnicy? Są dzielnice w których funkcjonują Domy Ludowe, będące dla dzielnic dużym obciążeniem finansowym;
– wszystkie punkty Statutu będą możliwe do realizacji, jeśli dzielnice będą dysponowały środkami finansowymi, bez tego są jedynie martwym zapisem;
– Rady Dzielnic powinny być partnerem na etapie pomysłów. Działania po fakcie są nie do zaakceptowania. Rady powinny konsultować działania miasta, a ich głos powinien być brany pod uwagę;
– Rady powinny dysponować lokalem, być wyposażone w sprzęt elektroniczny, e-maila, a Radni powinni mieć wypłacaną dietę;
– Statut trzeba poprawić i realizować w formie partnerskiej. Do tej pory nie był realizowany.
Mamy nadzieję, że nasze uwagi zostaną wzięte pod uwagę. Nie będziemy pisali Statutu dla Miasta, a jedynie przygotowaliśmy propozycje ważnych zmian – skwitował Andrzej Kątny.
Skład komisji: Andrzej Kątny – Przewodniczący Rady, Wiesław Zajdel – Z-ca Przewodniczącego Rady, Sebastian Wieczorek – Sekretarz Rady, Andrzej Wilk – Przewodniczący Zarządu, Adrian Tabak – Prawnik, Sekretarz SRL.
Remont ul. Kopernika dobiegł końca
Długo wyczekiwany remont ul. Kopernika został ukończony. W trakcie realizacji inwestycji mieszkańcy mogli zauważyć pewne niedociągnięcia, które zniwelowane zostały dopiero wtedy, gdy sami podjęli interwencje zgłaszając swoje uwagi ekipie budowlanej. W ten sposób na wniosek sekretarza dzielnicy udało się zniwelować zagłębienie przy przystanku autobusowym i dzięki temu bezinteresownemu zaangażowaniu nie będzie się już tworzyła tam kałuża. W gruncie rzeczy nie trzeba mieć wykształcenia budowlanego, aby przewidzieć, gdzie one powstają. Generalnie takich miejsc, gdzie dołożono asfaltu zanim przykryto jezdnię wierzchnią warstwą było sporo, ale trudno jest przewidzieć wszystko – szczególnie, że wiosna w tym roku była wyjątkowo sucha. Pierwszy deszcz pozwolił ocenić jakość wykonania inwestycji dopiero po ukończeniu wszystkich prac i trzeba przyznać, że niektóre pochylenia drogi można było lepiej wyprofilować. Cieszymy się jednak, że udało się zrealizować tę inwestycję i że ekipa budowlana potrafiła wsłuchać się w uwagi mieszkańców.
Ponieważ ul. Kopernika ma tylko jedno połączenie w stronę miasta padło zdanie:
Szkoda tylko, że przy tak porządnej ulicy stoi znak „ślepa uliczka”.
– dodał na koniec dyskusji Andrzej Kątny.
Ulicę mamy super, ale rodzą się z tego powodu nowe problemy. Niestety dobra nawierzchnia oznacza również to, że kierowcy wciskają mocniej pedał gazu. Z tego powodu już zaczęły pojawiać się głosy o progach zwalniających. To czy one powstaną zależy jedynie od Państwa odpowiedzialności. Przypominamy, że jest to teren zabudowany.
Przejście dla pieszych – ma być bezpieczniej
Wykonane zostało również aktywne przejście dla pieszych, które ma spowolnić ruch w okolicach Kościoła. Chwalimy więc to, że wsłuchano się w głos Rady Dzielnicy i jej mieszkańców, i powstało przejście dla pieszych, o które zabiegaliśmy i które było w tej formie bardzo potrzebne.
Za powyższe inwestycje bardzo dziękujemy i z niecierpliwością czekamy m.in. na chodnik przy ul. Białobrzeskiej.
Ulica Kopernika i przejście dla pieszych to nie jedyne inwestycje drogowe. Za Celfastem w stronę dawnej lisiarni zostały odtworzone punkty graniczne drogi, a następnie drogę tę utwardzono klińcem na długości ok. 400 metrów. Podobno ma tam powstać schronisko dla psów.
Budżet Obywatelski miał być zlikwidowany na 2 lata
Planowano jego likwidację na okres 2 lat. Projekt ten na szczęście upadł. Prawdopodobnie kwestie finansowe są tym powodem, dla którego Magistrat szuka oszczędności. Oprócz tego występują duże problemy z realizacją dotychczasowych zadań. Wiele z nich nie zostało ukończonych, choć powinny zamknąć się w ciągu danego roku. W Tarnowie już w kwietniu rozpoczyna się zbieranie pomysłów na Budżet Obywatelski. W Krośnie polityka jest zupełnie inna. Odbywa się to jesienią, a do realizacji zadań przystępuje się na wiosnę. Początek roku to stracony czas.
Gdy mowa o niezrealizowanych zadaniach nie sposób wspomnieć o nakładce bitumicznej na ścieżce nad Wisłokiem. Choć to projekt z 2019 roku, wciąż nie doczekał się realizacji. Mieszkańcy nie chcą w tym miejscy budowy „autostrady” rowerowo-pieszej, a jedynie zwykłej nakładki.
Opłata za śmieci znów wzrośnie
To kolejna podwyżka, która z punktu widzenia mieszkańca nie jest niczym uzasadniona. Przygotowany został na ten temat artykuł (przeczytać go można tutaj), na którego podstawie Zarząd Dzielnicy prześle pytania do Urzędu Miasta. Chcemy poznać rzeczywiste powody podwyżek, bo nie wiemy przecież, jak inne gminy partycypują w kosztach utrzymania zakładu, ale bardziej, co zrobić, aby nie było kolejnych.
Pismo z Wydziału Planowania
W związku z pracami nad Studium, miasto Krosno zaprasza do zapoznania się z jego warunkami. Od 15 czerwca do 29 lipca odbędą się spotkania na których poznać będzie można szczegóły. 23 czerwca o godzinie 16.00 w SALI NARAD pok. 21, 1 piętro omówione zostały forma i założenia projektu. Szczegóły na www.krosno.pl/nowestudium.
Wydarzenia kulturalne
19 maja odbył się 6. Konkurs Piosenki Polskiej Cudze chwalicie, swego nie znacie. Fotorelacja dostępna tutaj. Andrzej Wilk podziękował Pani Celinie Findysz za pomoc oraz pracowni LOOK LIKE ART za przygotowanie pamiątkowych nagród.
29 maja odbył się koncert z okazji Dnia Matki uczniów Zajdel Studio – zobacz zaproszenie. Niestety na ten moment nie mamy zgody na publikację zdjęć.
Andrzej Wilk zaprasza na koncert uczniów szkoły wokalnej Zajdel Studio K. Zajdla pod tytułem Wakacji nadszedł czas, który odbędzie się 30 czerwca. Szczegóły tutaj.
Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Białobrzegi wraz z pracownią artystyczną LOOK LIKE ART zorganizuje w tym roku w Domu Ludowym Wakacyjne warsztaty ceramiczne – brak już wolnych miejsc.
Sekretarz Rady Dzielnicy
Sebastian Wieczorek