Można już głosować na projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Zdecyduj, na jaką inwestycję wydane zostaną środki. Głosować może każdy mieszkaniec Krosna posiadający nr PESEL. Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego mieszkaniec może zagłosować tylko jeden raz na nie więcej niż jeden projekt z każdej kategorii – w kategorii I, kategorii II i kategorii III. Po zagłosowaniu, ponowne głosowanie nie będzie możliwe.
Na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego opublikowane zostały listy 51 projektów, w tym:
- w kategorii I – zadania ogólnomiejskie – 7 projektów,
- w kategorii II – zadania dzielnicowe/osiedlowe – 26 projektów,
- w kategorii III – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym – 18 projektów.
ZGŁOSZONE PROJEKTY W DZIELNICY BIAŁOBRZEGI:
W naszej dzielnicy w kategorii II zgłoszone zostały 2 projekty – obydwa na pełną sumę175.000 zł. Zwycięzca „zgarnie” więc pełną pulę na realizację. Cieszy więc fakt, że żadna złotówka nie zostanie zmarnowana. Projekt nr 15 dotyczy zadnia przy Szkole Podstawowej nr 3, zaś projekt nr 16 zgłoszony został przez OSP Krosno-Białobrzegi.
15. Zielona klasa – pracownia ekologiczna pod chmurką
Opis projektu
Celem projektu jest utworzenie „Zielonej Klasy” przy Szkole Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie, która będzie pełniła funkcję edukacyjno-rekreacyjną. Elementami składowymi projektowanego przedsięwzięcia będą: ścieżka edukacyjna wokół zielonej klasy, na której zamontowane będą tablice informacyjne wraz z elementami małej architektury; ponadto przewidziane są małe stacje z eksperymentami ekologicznymi, np. wiatromierz, mini-stacja pogodowa, budki dla ptaków, domki dla owadów. W obrębie zielonej klasy znajdą się wyznaczone grządki edukacyjne, na których uczniowie będą uprawiać warzywa, zioła i kwiaty. Rośliny zostaną wybrane w taki sposób, aby uczniowie mogli poznawać cykl ich wzrostu oraz uczyć się odpowiedzialności za ich pielęgnację. W centralnym punkcie znajdować się będzie wiata, pod którą zamontowane będą siedziska dla uczniów wykonane z przymocowanych do podłoża drewnianych pieńków, tablica i stół dla prowadzącego zajęcia. Celem zwiększenia bezpieczeństwa uczniów od strony ul. Konopnickiej planowany jest montaż paneli ogrodzeniowych.
Monitoring podłączony będzie do monitoringu Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie.
Przestrzeń „Zielonej Klasy” znacząco wzbogaci proces dydaktyczny uczniów, wpłynie na podniesienie jakości pracy nauczycieli, uzupełni szkolną pracownię biologiczną i przyrodniczą; ponadto: przebywanie na świeżym powietrzu, zdobywanie wiedzy w sposób interaktywny i praktyczny, możliwość integracji z przyrodą – przyczynią się do poprawy motywacji uczniów do nauki, czyniąc edukację bardziej atrakcyjną i angażującą. Zrealizowany projekt będzie służył również mieszkańcom dzielnicy Białobrzegi jako przestrzeń do spędzania wolnego czasu poza domem.
16. Poprawa utrzymania prawidłowej gotowości bojowej strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno – Białobrzegi poprzez budowę stanowiska garażowego.
Projekt ma na celu poprawę utrzymania prawidłowej gotowości bojowej do działań ratowniczo – gaśniczych przez jednostkę OSP Krosno – Białobrzegi.
Jednostka OSP do utrzymania prawidłowej gotowości bojowej potrzebuje budowy stanowiska garażowego do składowania sprzętu m.in. przyczepy ze sprzętem, Quada, a także inny sprzęt służący do działań ratowniczych. Przez brak odpowiedniego miejsca do garażowania przyczep i sprzętu, duża jego ilość znajduje się w przyczepie pod tzw. chmurką. Co za tym idzie, budowa garażu jest niezbędnym elementem do utrzymania prawidłowej gotowości bojowej jednostki OSP. Spodziewany efekt to podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców naszej dzielnicy Białobrzegi, a także Miasta Krosna.
Budowa stanowiska garażowego przy remizie OSP Krosno – Białobrzegi wraz z wszelką dokumentacją i pozwoleniami – 175 000 zł
– Dokumentacja wraz z pozwoleniami – 20 000 zł
– Przerobienie obecnych instalacji dla potrzeb budowy stanowiska garażowego – 10 000 zł
– Wykonanie fragmentu przyłącza energetycznego, wody i kanalizacji – 25 000 zł
– Wykonanie podbudowy pod stanowisko garażowe o wymiarach ok. 9x7m – 20 000 zł
– Budowa stanowiska garażowego o wymiarach ok. 9×7 m i wysokości 5 m – 100 000 zł
Głosowanie potrwa do 17 listopada 2024 r.
Aby wziąć udział w głosowaniu, mieszkaniec Krosna może wybrać jeden z następujących sposobów głosowania:
- za pomocą aplikacji elektronicznej dostępnej na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego;
- za pomocą papierowej karty do głosowania, zawierającej odcisk pieczęci urzędowej Prezydenta, poprzez odbiór karty po okazaniu dokumentu ze zdjęciem pozwalającego na weryfikację tożsamości i wrzucenie karty do urny zlokalizowanej w budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a (w godzinach pracy Urzędu);
- za pomocą karty do głosowania, którą można pobrać ze strony internetowej Budżetu Obywatelskiego. Kartę należy podpisać podpisem elektronicznym i przekazać w formie elektronicznej na adres mailowy podany na stronie Budżetu Obywatelskiego (budzet-obywatelski@um.krosno.pl).