Zapaść MKS-u - od dziś likwidacja wielu kursów

Zapaść MKS-u - od dziś likwidacja wielu kursów

W trakcie ubiegłorocznego Ogólnego Zebrania Mieszkańców, Sekretarz Rady Sebastian Wieczorek wystąpił z wnioskiem o ustalenie linii autobusowej, która pozwalałaby na skomunikowanie ze sobą całego miasta, objeżdżając je pętlą (w jedną jak i drugą stronę). Założeniem takiego rozwiązania miało być to, aby MKS- mógł pozyskać maksymalną liczbę potencjalnych klientów, a jednocześnie, aby mieszkańcy mogli dotrzeć bez przesiadek do najważniejszych miejsc i instytucji w mieście rozlokowanych często w różnych dzielnicach. Wielu mieszkańców bardzo pozytywnie przyjęło ten pomysł. Niestety, choć minął prawie rok władze MKS w Krośnie nie pochyliły się nad potrzebami mieszkańców i nie zrealizowały wniosku. Zrobiono jednak ruch w zupełnie innym kierunku.

Cięcia, cięcia i jeszcze raz ciecia.

Jak czytamy w artykule zamieszczonym na portalu krosno24.pl, od dnia dzisiejszego zredukowana została znacznie ilość kursów. Zrozumiałe jest szukanie oszczędności gasząc skutki pandemii, ale chyba nie tędy droga, aby ludzi zmuszać do przesiadki do własnego środka transportu. Jak przeczytać można w artykule znaczna większość miasta zostaje pozbawiona dostępu do publicznego transportu – szczególnie w weekendy.

Czy takie rozwiązanie pomoże w rozwiązaniu problemu odpływu młodych z miasta? Na pewno nie. Dlaczego? Dlatego, że jeszcze uczęszczając do szkół mają problemy z dojazdem do nich. Potem trafiają na kolejne przeszkody. Najpierw ze znalezieniem pracy, a potem dojechaniem do niej. Problem kiepskiej komunikacji dotyka również seniorów. Dojazd z naszej dzielnicy do wielu urzędów, szpitali, przychodni, sklepów, czy na cmentarze jest bardzo utrudniony. Problem ten dotyczy właściwie wszystkich dzielnic. A przecież nie każdego stać jest na samochód, a tym bardziej na jego utrzymanie. Jeśli więc już na starcie jest taki problem z komunikacją, to nie należy się dziwić, że młodzi wyjeżdżają tam, gdzie żyje się lepiej.

Jeśli czujecie Państwo, że taka linia jest potrzebna (jeśli nie Wam, to może Waszym sąsiadom, dzieciom, wnukom), zawsze możecie zwrócić się z prośbą o utworzenie takiej linii bezpośrednio do MKS-u. Może pomysł jakiegoś tam radnego to za mało. Może potrzeba oddolnej mobilizacji, aby mieszkańcy postawili jasno sprawę, że taka linia jest im po prostu potrzebna. Warto zwrócić się z taką prośbą. Link to zakładki KONTAKT na stronie MKS-u w Krośnie dostępny poniżej.

Uwaga! Formularz kontaktowy na stronie prawdopodobnie nie działa. Pewniejszym rozwiązaniem będzie wysłanie wiadomości e-mail.

Kliknij, aby powiększyć mapę.

Powyższa propozycja przebiegu trasy nie była konsultowana z innymi Radami Dzielnic. Jest to projekt wyjściowy, który należałoby dopiero poddać analizom i konsultacjom. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Miałaby ona współistnieć z aktualnie istniejącymi liniami autobusowymi i uzupełniać ofertę transportową miasta.