Kapela Ludowa Białobrzeżanie

Początki Kapeli „Białobrzeżanie” sięgają 1985 roku, kiedy to powstała przy Dzielnicowym Domu Ludowym na Białobrzegach z inicjatywy miejscowych działaczy.

Pierwsze publiczne wystąpienie Kapeli miało miejsce 19 I 1986 roku przed licznie zgromadzoną publicznością. Po pracowaniu obszernego repertuaru zaczęła występować coraz częściej na różnego rodzaju imprezach, przeglądach na terenie Krosna, całego Podkarpacia, m.in. Dni Krosna, Krośnieńskie Prezentacje Artystyczne KroPA (w 1987 roku nagroda i puchar za najlepszy program autentyczny), a także poza granicami kraju – na Słowacji i we Francji.

Szerszą popularność przyniosło kapeli nagranie w 1987 roku kilkunastu melodii w Rozgłośni PR w Rzeszowie, które prezentowane były na antenie w audycji „Z folklorem na ty” oraz w audycji „Muzyka folklorem pisana” emitowanej w Programie I Polskiego Radia. W 1992 roku kapela nagrała kasetę magnetofonową z 22 utworami – pieśni i muzyka – z naszego regionu. Od  początku opiekunem i duszą zespołu był Stanisław Bajgier.

 

Próby w środy w godz. 16.00 – 19.00 w DDL na Białobrzegach

Skład kapeli

Zygmunt Wojtoń

KIEROWNIK KAPELI - KLARNET

Gabriela Lipka-Maciejowska

WOKAL

Wiesława Kielar

WOKAL

Stanisław Zych

SKRZYPCE

Marian Kustra

TRĄBKA

Jan Hawrot

CYMBAŁY

Wiesław Węgrzynek

AKORDEON, WOKAL

Janusz Kuźniar

KONTRABAS

Do składu kapeli należały: Janina Kielar i Dorota Bogaczyk – solistki

Popołudnie z 
folklorem

Fragment koncertu zarejestrowany został w Dzielnicowym Domu Ludowym Białobrzegi, dnia 9 czerwca 2019 r. Zachęcamy do posłuchania naszej białobrzeskiej kapeli.