Skorzystaj z dodatku osłonowego - na złożenie wniosku masz czas do końca kwietnia

Skorzystaj z dodatku osłonowego - na złożenie wniosku masz czas do końca kwietnia

Zostały ostatnie 2 tygodnie na złożenie wniosku, by otrzymać przysługujący dodatek osłonowy. Wysokość dochodów uprawniająca do otrzymania dodatku nie została zwaloryzowana i wynosi 1500 zł netto na osobę w rodzinie i 2100 zł netto dla osoby samotnej.

Dodatek osłonowy wprowadził rząd Mateusza Morawieckiego w grudniu 2021 r. Jest on wypłacany w dwóch wysokościach. Wyższa kwota przysługuje gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem, niższa pozostałymi.

Wysokość tegorocznego dodatku osłonowego wynosi 50 proc. zwaloryzowanej wartości dodatku za rok 2022. W związku z tym, że wskaźnik waloryzacji wynosi 14,4 proc., aktualne stawki dodatku są następujące:

Dla gospodarstwa domowegoopalającego dom energią elektryczną, gazem, olejem, drewnem, pelletem, itp.opalającego dom węglem
jednoosobowego228,80 zł286 zł
2-3 osobowego343,20 zł429 zł
4-5 osobowego486,20 zł607,75 zł
z co najmniej 6 osób657,80 zł822,25 zł

Ważne: Wyliczając dochód nie uwzględniamy trzynastej i czternastej emerytury.

Obowiązuje zasada złotówka za złotówkę

Regulamin przyznawania tego świadczenia jasno stwierdza, że będzie obowiązywać tzw. zasada złotówka za złotówkę. W uproszczeniu – dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego. W takim przypadku kwota dodatku będzie po prostu pomniejszana o kwotę tego przekroczenia (złotówka przekroczenia progu = złotówka pomniejszenia dofinansowania). 

Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Co warto wiedzieć o samym wniosku?

Wypełniając wniosek będziemy musieli oczywiście zadeklarować ilość mieszkańców gospodarstwa domowego. Co ciekawe, punkt w którym należy podać jakie jest główne źródło ciepła w gospodarstwie oznaczono jako nieobowiązkowy. Mogą go wypełnić wnioskodawcy, w których gospodarstwie domowym wykorzystuje się urządzenie grzewcze zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. We wniosku wymieniono następujące źródła ciepła:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa,
 • piec kaflowy na paliwo stałe.

Wypełniony wniosek można wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP bądź wypełnić i złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Dodatek osłonowy wypłacony będzie jednorazowo w terminie do 30 czerwca 2024 roku.

Gdzie złożyć wniosek?

 • osobiście
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie
  ul. Piastowska 58
  38-400 Krosno
 • za pośrednictwem poczty – prawidłowo wypełniony i podpisany wniosek należy przesłać na adres:
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie
  Dział świadczeń Rodzinnych
  ul. Piastowska 58
  38-400 Krosno
 • w formie elektronicznej:
  za pośrednictwem Portalu ePUAP – WAŻNE! Twój wniosek będzie rozpatrywał MOPR Krosno i tę jednostkę musisz wybrać z listy podanych urzędów.

Formularz – pobierz

Źródło informacji: – MOPR Krosno

Sebastian Wieczorek