Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Człowiekowskiego ps. „Niemsta”

Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Człowiekowskiego ps. „Niemsta”

Zaproszenie opublikowane 16 kwietnia 2023r.

Pogrzeb Kazimierza Człowiekowskiego ps. „Niemsta”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, Tajnej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, odbędzie się 21 kwietnia 2023 r. w Krośnie. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Prezydent Miasta Krosna, Parafii św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie (Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie), Komendant 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zapraszają na uroczystość pogrzebową.

Kazimierz Człowiekowski ps. „Niemsta” urodził się 13 stycznia 1909 roku w Białobrzegach koło Krosna (obecnie dzielnica Krosna). W czasie II wojny światowej wstąpił do grupy dywersyjnej i brał udział w licznych akcjach zbrojnych przeciwko okupantowi. Po wkroczeniu Sowietów do Krosna został aresztowany w listopadzie 1944 pod zarzutem przynależności do Armii Krajowej i zesłany do obozu pracy na Syberii. Pracował w kopalni iw lesie. Ostatecznie został zwolniony i wrócił do Polski w listopadzie 1947. W lipcu 1949 popadł w konflikt z miejscowymi władzami i został aresztowany i osadzony w komendzie Krośnieńskiego Urzędu Bezpieczeństwa, skąd dokonał brawurowej ucieczki. Odtąd „Niemsta” ukrywała się w powiecie krośnieńskim i brzozowskim. Redagował i kolportował anonimowe listy do działaczy i urzędników partyjnych, wysyłając je nawet do korespondenta gazety Nowiny, będącej wówczas komunistycznym organem prasowym.

Kazimierz został schwytany w Niedzielę Wielkanocną, 18 kwietnia 1954 r., podczas zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB w Krośnie i żołnierzy WOP. Został zdradzony przez gospodarzy w Korczynie, gdzie schronił się ze strachu. Informator przyszedł rano na stację i złożył meldunek o swoim gościu. „Niemsta” próbował uciec z zasadzki. Wybiegł ze stodoły i zaczął strzelać. Jednak jego pistolet się zaciął. Został postrzelony w brzuch. Przewieziono go do Szpitala Urzędu Bezpieczeństwa w Rzeszowie. Mimo operacji o 3 nad ranem 19 kwietnia zmarł. Jego żona, Jadwiga Człowiekowska, została poinformowana o śmierci męża dopiero kilka tygodni później. Kazimierz Człowiekowski pozostawił troje dzieci – córki Barbarę (ur. 1944) i Marię (ur. 1948) oraz syna Zbigniewa (ur. 1951). Jego ciała nie wydano rodzinie i potajemnie wrzucono do anonimowego grobu na cmentarzu w Rzeszowie.

We wrześniu 2021 r. podczas prac poszukiwawczych IPN odnalazł szczątki Kazimierza Człowiekowskiego. 23 lipca 2022 roku rodzina otrzymała w Belwederze notę identyfikacyjną potwierdzającą tożsamość zmarłego bohatera.

Uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Człowiekowskiego odbędą się 21 kwietnia 2023 r. Rozpoczną się o godz. 11:00 Mszą świętą żałobną w Kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie. Po Eucharystii nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątek na miejsce wiecznego spoczynku, na cmentarz komunalny przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krośnie.

Źródło informacji – krosno.pl