XIX posiedzenie Rady Dzielnicy

XIX posiedzenie Rady Dzielnicy

8 kwietnia zwołane zostało posiedzenie Rady Dzielnicy w trybie pilnym. Celem było zapoznanie się ze sprawami bieżącymi oraz przyjęcie uchwał na realizację inwestycji. W telegraficznym skrócie przedstawimy najważniejsze sprawy, które mamy nadzieję, również Państwa pozytywnie zaskoczą.

Ścieżka nad Wisłokiem

Przewodniczący Rady Dzielnicy Andrzej Wilk poinformował, że ruszyły przetargi w sprawie utwardzenia ścieżki od starej kuźni przy ul. Moniuszki do ul. Okrzei. Pierwszy przetarg na wykonanie 800 metrowej ścieżki został już ogłoszony, ale niestety nikt się nie zgłosił. Widocznie za te pieniądze nikt nie chce podjąć się wykonania. Nie są znane powody zmiany formuły wykonania ścieżki z asfaltowej na betonową. Być może zmiana technologii wykonania jest powodem takiego stanu rzeczy. Urząd Miasta chce zrealizować tę inwestycję do końca listopada 2021 r. Zakładany budżet na ten cel to 70.000 zł.

Sygnalizacja świetlna na przejściu obok Kościoła

W okresie wiosennym rejon przejścia dla pieszych przy Kościele zostanie poddany wnikliwej analizie pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po przeprowadzeniu analizy podjęta zostanie decyzja o sposobie zwiększenia bezpieczeństwa na ww. ulicy.

Problemy mieszkańców przy ul. Jeleniówka

Palącym problemem mieszkańców ul. Jeleniówka jest fatalny stan drogi. Jednak nie tylko ona pozostawia wiele do życzenia. Pilnego oczyszczenia i odwodnienia wymagają również sąsiednie rowy. Sytuacja jest tam tragiczna. Woda opadowa w tym rejonie stoi i nie odpływa. W odpowiedzi nadesłanej przez UM czytamy, że po zbilansowaniu potrzeb tego asortymentu robót i rozstrzygnięciu przetargu Urząd Miasta wykona niezbędne prace. Pozostaje czekać.

Monitoring do walki z wandalizmem

Za naszej kadencji lustro przy wyjeździe z parkingu Dzielnicowego Domu Ludowego zostało już 2 razy rozbite. Rozbite zostały lustra drogowy przy wyjazdach z ul. Mostowej i ul. Orzeszkowej. Dom Ludowy został szpetnie wymalowany farbą jesienią od strony ul. Kopernika, a na wiosnę od strony parkingu. W okolicach sceny zrobiła się melina. Butelki, puszki, prezerwatywy i inne śmieci to teraz codzienność. Gdy funkcjonowała świetlica problemy te były znacznie mniejsze. Zaproponowana została w tej sytuacji koncepcja założenia monitoringu wysokiej klasy, aby osoby przebywające na terenie DDL były łatwo rozpoznawalne. Monitoring miałby być finansowany z puli środków budżetu 50/50 oraz darowizn: Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Białobrzegi i Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno-Białobrzegi. Radni poparli jednogłośnie, aby koncepcję założenia monitoringu. Już wkrótce będzie wiadomo, kto w naszym dzielnicowym centrum kultury, nie ma za grosz kultury.

Co się dzieje w Domu Ludowym?

Choć z zewnątrz budynek zaczyna straszyć, to dzięki naszemu zespołowi społeczników wewnątrz Dom Ludowy zmienia się na lepsze. Zakupione zostały nowe wieszaki. Zakup ufundowany został przez MPGK w Krośnie (koszt ponad 2000 zł). Pomalowane zostały również ściany w pomieszczeniu obok kuchni w którym są lodówki. Odmalowano również lamperię w głównej sali DDL. To kolejne pomieszczenia odświeżone w ostatnim czasie. Podziękowania należą się Radnym: Stanisławowi Jakóbskiemu, Andrzejowi Wilkowi, Stanisławowi Wróblowi i Wiesławowi Zajdlowi. Choć na pierwszy rzut oka ciężka praca naszych Radnych nie rzuca się w oczy, to poświęcenie jakie wkładają w stoją misję są godne pochwały. Brawo!

Plac zabaw na ul. Mostowej ma szansę na realizację!

Pan Andrzej Kątny po długich staraniach otrzymał odpowiedź od Wód Polskich w Rzeszowie, że została wysłana pozytywna decyzja do UM w Krośnie na temat budowy placu zabaw przy ul. Mostowej i to bez żadnych zastrzeżeń do pierwotnego projektu. Jak pamiętamy pierwotny projekt został uprzednio zmieniony i odrzucony. Trwało to 9 miesięcy. Środki jakie dzielnica Białobrzegi przekazać ma na inwestycję to 40.000zł. Drugą połowę dołoży miasto. W podjętej uchwale zebrani Radni jednogłośnie zagłosowali za projektem uchwały.

Plac zabaw będzie obejmował montaż takich atrakcji jak: zestaw „Nigel” (na zdjęciu obok), „Domek letniskowy”, huśtawki, mała piramida – linarium, karuzela i bujak w kształcie żyrafy. Ponadto plac, który powstanie, wyposażony będzie w 2 ławki, 2 stojaki rowerowe i tablicę informacyjną.

Kładka przy oczyszczalni wreszcie doczeka się remontu!

To kolejna dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców, którzy z niej korzystają… a właściwie korzystali, bo od jesieni 2020 r. zamknięta jest również dla pieszych. Obecnie ogłoszony jest przetarg na wykonanie remontu. Usunięte zostaną betonowe płyty, a na ich jego miejscu powstanie nowy, drewniany pomost. Cała konstrukcja zostanie wzmocniona i zakonserwowana. Po wykonaniu prac obiekt będzie wykorzystywany tylko jako kładka pieszo-rowerowa. Realizację inwestycji planuje się pod koniec lata br. Remont pozwoli na użytkowanie kładki przez okres 5 lat.

Czy jest coś jeszcze do zrobienia?

Pewnie, że jest! Mieszkańcy sygnalizują nam problemy, które ich dotyczą, a my staramy się je rozwiązywać w miarę możliwości. Poruszana była np. kwestia utwardzenia dróg dojazdowych mieszkańców ul. Skrajnej tonących po każdym deszczu w błocie. Problem ten jest analizowany.

Zgłoszony został problem braku nawierzchni asfaltowej na ul. Wierzbowej w okolicach tartaku, po wykonaniu remontu przepustu. Przekopano w trakcie tej naprawy drogę i umieszczono nowy betonowy przepust, jednak nie uzupełniono ubytku nową warstwą asfaltu. Ziemia częściowo się ubiła, a częściowo wypłukała przez co powstały dziury ze stojącą w nich wodą opadową. Pilnie potrzebny jest teraz remont tego fragmentu jezdni.

Radny Kazimierz Zdziarski zgłosił problem na ul. Mostowej w okolicach stromej górki zjeżdżając  od strony domu Władysława Gomułki. Cała górka była okorytowana i woda deszczowa miała jak spływać. W tej chwili teren się zniekształcił, a okorytowanie przestało pełnić swoją funkcję. Woda opadowa spływa całą szerokością drogi, a po zamarznięciu odcinek ten jest bardzo niebezpieczny.

Sekretarz Rady
Sebastian Wieczorek