Od dzisiaj obowiązek zakrywania ust i nosa

Od dzisiaj obowiązek zakrywania ust i nosa

W miejscach publicznych takich jak drogi, sklepy, targowiska, kościoły, place, dworce, środki transportu publicznego, od dziś obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Do tego celu można użyć zakupionych wcześniej maseczek, przyłbic, ale i szalika, chusty i własnoręcznie wykonanych osłon. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia czterech lat i osoby niesamodzielne. Przedstawiamy kilka cennych informacji, do których warto się stosować, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy jednak osób pracujących lub wykonujących czynności służbowe w tych budynkach, z wyjątkiem osób bezpośrednio obsługujących interesantów lub klientów.

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego. Nie dotyczy to jednak osób kierujących takim pojazdem oraz osób wykonujących zarobkowy przewóz osób, jeśli kierującego od przewożonych osób oddzielono w sposób uniemożliwiający kontakt ze źródłem zakażenia.

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Gdy samochodem porusza się jedna osoba lub osoba z dzieckiem do czwartego roku życia, wówczas nie trzeba zakładać maseczki.

Nie ma obowiązku stosowania maseczki przez:

  • dzieci do ukończenia czwartego roku życia
  • osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (nie będzie wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie)
  • duchownych podczas sprawowania kultu religijnego
  • żołnierzy sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności
  • kierowcę samochodu, gdy podróżuje samotnie lub z osobami z którymi mieszka
  • kierujących pojazdem publicznym oraz osoby wykonujące zarobkowy przewóz osób, jeśli kierującego od przewożonych osób oddzielono w sposób uniemożliwiający kontakt ze źródłem zakażenia
  • pracujących lub wykonujących czynności służbowe, którzy nie mają bezpośredniej styczności z klientami

Zgodnie z przepisami, można żądać odkrycia ust i nosa w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych.

Jak prawidłowo założyć i zdejmować maseczkę?

Ministerstwo Zdrowia przypomina, aby podczas zdejmowania maseczki jednorazowej nie dotykać nią oczu, nosa i ust. Maseczkę należy wyrzucić do kosza na odpady, a następnie umyć ręce wodą i mydłem.

Z kolei wielorazowe maseczki wymagają regularnej sterylizacji – taką maseczkę należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Nawet stosując maseczkę, należy zachować bezpieczną odległość od innych osób, która wynosi dwa metry.

SW

Ilustracje: Pixabay, Ministerstwo Zdrowia