Przed CDS-em stanęła rzeźba Witolda Śliwińskiego

Przed CDS-em stanęła rzeźba Witolda Śliwińskiego

Dziś o godzinie 18.00 przed dolnym wejściem do Centrum Dziedzictwa Szkła mieliśmy okazję uczestniczyć w odsłonięciu rzeźby krośnieńskiego artysty – Witolda Śliwińskiego. Monumentalna rzeźba ma ponad 3 metry wysokości i ma szansę stać się charakterystycznym punktem na mapie Krosna. Charakterystyczna przede wszystkim jest jej niejednoznaczna wizualnie forma. Formie, która jest czystą abstrakcją i każdy ją oglądający dostrzegać w niej będzie coś innego. Choć największa powierzchniowo materia to postarzona stal, to dominującymi elementami są szklane pręty, które pięknie skupiają i załamują światło. Szkła w końcu nie mogło zabraknąć. Można powiedzieć, że przez dziesięciolecia krośnianie szkło formowali, szkło dotykali, na szkło patrzyli, a nawet szkłem „oddychali”.

Całkiem spore zainteresowanie

W odsłonięciu rzeźby wzięli udział zarówno lokalni artyści, mieszkańcy miasta i powiatu, jak i przedstawiciele władz miasta Krosna z Panem Prezydentem Piotrem Przytockim. Dowiedzieliśmy się, że planowane są kolejne obiekty rzeźbiarskie rozlokowane w przestrzeni miejskiej. Cieszy fakt, że miasto dostrzega artystów i daje im szansę współtworzyć charakter naszego miasta. Samo wydarzenie zainteresowało również lokalne media, takie jak: lokalne portale informacyjne, TV Obiektyw, RMF MAXXX i Polskie Radio Rzeszów. O artyście więc jeszcze nie raz usłyszymy.

O Witoldzie Śliwińskim – autorze rzeźby

Witold Śliwiński jest artystą rzeźbiarzem tworzącym swe dzieła głównie ze szkła, ale śmiało łączy je z innymi materiałami, takimi jak: stal, mosiądz, kamień, żeliwo, ceramika, corten itd. Od kilku lat jego artystyczna kariera nabrała rozpędu. W 2018 roku został laureatem w Międzynarodowym Konkursie Malamegi Lab.10. Jako jedyny Polak, zakwalifikował się do wystawy w Rzymie, a jego pracę można było podziwiać w galerii sztuki współczesnej „28 Piazza di Pietra” – tuż obok Świątyni Hadriana. W międzyczasie zorganizował serię wystaw – m.in. w Częstochowie, Krośnieńskim BWA, ale również w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wziął również udział w ART FRESH FESTIVAL w Hotelu Sheraton w Warszawie. Niedawno jedno z najbardziej prestiżowych w Niemczech Muzeum Szkła ALTER HOF HERDING zakupiło do swojej kolekcji pracę Witolda Śliwińskiego. Wielkim zaszczytem jest, że rzeźba naszego artysty będzie w tej samej kolekcji co rzeźby największych artystów tworzących w szkle m.in. bardzo uznanych artystów światowego formatu.

Tekst i zdjęcia: Sebastian Wieczorek