Uruchomiono mechaniczną sortownię odpadów

Uruchomiono mechaniczną sortownię odpadów

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie stale jest modernizowany i rozbudowywany. Nowa linia sortownicza przetwarzania odpadów od początku 2021 roku pozwoliła odzyskać ponad 1400 ton różnego rodzaju odpadów surowcowych. Zakończony rozruch technologiczny nowej linii sortowniczej w ZUO pozwolił na zwiększanie mocy przerobowych instalacji.

Efektywność i możliwości nowej linii zostały sprawdzone w trakcie rozruchu instalacji w okresie od marca do maja br. W tym czasie linia sortownicza przetworzyła ok. 7300 ton zmieszanych odpadów komunalnych i ok. 1800 ton odpadów selektywnych. Zmodernizowana instalacja mechaniczna przeznaczona jest do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów segregowanych.

Etapy sortowania:

  • separacja balistyczna, separator metali żelaznych oraz nieżelaznych i separacja optyczna pozwalają „odzyskać” z dostarczonych odpadów niemal wszystkie surowce, które nadają się do recyklingu
  • transportowanie przesortowanych odpadów za pomocą przenośników taśmowych do kabin sortowniczych w celu doczyszczenia, manualnej kontroli jakości lub rozsortowania
  • zbelowane w prasie belującej i zmagazynowane w celu przekazania do recyklingu

Dzięki nowoczesnym technologiom, jakie zastosowane zostały na nowej linii sortowniczej w części mechanicznej instalacji mechaniczno-biologicznego sortowania odpadów, zwiększyła się również ilość odzyskiwanych surowców wtórnych, które można przekazywać do recyklingu. Od początku roku jest to ponad 1400 ton różnego rodzaju surowców, w tym: butelki PET – ponad 344 tony, tworzywa PE i PP – ponad 160 ton, folia bezbarwna i kolorowa – ponad 95 ton, makulatura kartonowa i mieszana – ponad 500 ton, aluminium i złom stalowy – prawie 230 ton oraz ponad 87 ton opakowań wielomateriałowych typu Tetrapak.

Wcześniej sortowano ręcznie

Zastosowanie nowych technologii ma usprawnić działanie sytemu oraz zmniejszyć koszty. Na starej linii wszystkie surowce nadające się do recyklingu pracownicy sortowali ręcznie, co było i czasochłonne, i mniej skuteczne. Aktualnie olbrzymią ilość pracy wykonują maszyny, które są tak zaprogramowane, że same rozpoznają rodzaj materiału i od razu przypisują go do danej kabiny sortowniczej. Pracownicy z kolei doczyszczają odzyskiwane surowce.

Poprawiła się więc jakość odzyskiwanych surowców, co w konsekwencji wiąże się z możliwością wynegocjowania lepszych cen od odbiorców tych surowców. Pełna zdolność produkcyjna nowej instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów i pełna efektywność systemu odzysku surowców wtórnych zostaną osiągnięte w II półroczu tego roku, tj. po zakończeniu rozruchu technologicznego w części biologicznej instalacji.

Sebastian Wieczorek

Źródło informacji i fot.: MPGK