Wyjazdy dla seniorów

Wyjazdy dla seniorów

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Białobrzegi” w ramach działalności na rzecz mieszkańców, złożyło wnioski o dotację na dofinansowanie działalności w zakresie kultury (na działania w Dzielnicowym domu Ludowym) i aktywnego wypoczynku w ramach polityki senioralnej.

Działalność kulturalna jest obecna na Białobrzegach „od zawsze” natomiast aktywny wypoczynek dopiero od paru lat, w miarę pozyskania środków. Bolestraszyce, Licheń, Sokółka, Gietrzwałd czy Pola Grunwaldzkie i Wadowice – tam już byliśmy. W ubiegłym roku tylko Kalwaria Zebrzydowska i Zakopane.

W tym roku możliwości otwierają się trochę większe. Na szlaku pielgrzymim mamy okazję zobaczyć miejsca bliskie, bardzo ważne kulturowo a najczęściej widziane zza szyby samochodu. Mamy okazję przyjrzeć się z bliska. Wystarczy chcieć. Jeżeli będą chętni to zobaczymy Panoramę Racławicką i Afrykanarium Wrocławskiego ZOO. W tym też roku dojdzie do skutku odkładana pielgrzymka do Sanktuariów Dolnego Śląska. Jest ku temu znakomita okazja.

Wyjazdy planowane w 2024r przez SRL „Białobrzegi’ w ramach programu senioralnego Miasta Krosna.

1. Krosno – Kwiatoń – Binarowa – Biecz – Krosno

Drewniana Cerkiew greckokatolicka  św. Paraskewy w Kwiatoniu (obecnie kościół pomocniczy parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim) wzniesiona została prawdopodobnie w II poł. XVII w. jest klasycznym przykładem cerkwi łemkowskiej wczesnego typu zachodniego. Posiada wielokrotnie łamane dachy namiotowe nad nawą i prezbiterium. Każdy zwieńczony sporym hełmem baniastym i latarnią pozorną. Nad babińcem znajduje się wysoka i smukła wieża z pseudoizbicą, w której mieści się dzwonnica. Zachowano doskonałe, klasyczne proporcje, cerkiew jest orientowana ku Pd-Wsch (tam znajduje się Jerozolima, ze wschodu nadejdzie powtórnie Chrystus).

W 2013 r. cerkiew została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej z około 1500 roku, uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych późnogotyckich kościołów w Polsce i Europie jest konstrukcji zrębowej z drewna jodłowego, jednonawowy, z dobudowaną wieżą od zachodu. Jak kościoły w Haczowie i Bliznem 5 lipca 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Biecz to historyczne miasteczko leżące niedaleko Gorlic, w dolinie rzeki Ropy, na jednym ze wzgórz (281 m n.p.m.) Pogórza Karpackiego. Prawa miejskie otrzymał w połowie XIII wieku z rąk Bolesława Wstydliwego, co czyni je jednym z najstarszych ośrodków miejskich regionu. następnie uzyskał imponujący system obwarowań miejskich składających się z solidnych murów, imponujących baszt i barbakanu. W trakcie spaceru z oprowadzającym nas przewodnikiem zobaczymy wszystkie historyczne pozostałości, które znajdują się w obrębie starego miasta. Alternatywą dla spaceru będą wnętrza większej ilości budynków.

Termin wyjazdu: 23.05.2024r , godz. 730

Koszt: 70,00 zł/osobę

2. Krosno – Łańcut – Markowa – Krosno

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park. Dawna rezydencja Lubomirskich i Potockich, elegancka i zadbana z zewnątrz, w środku zachwyca niezwykle bogatym i różnorodnym wyposażeniem  oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych i storczykarni.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, instytucją zajmującą się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Opowiada historię Ratujących i Ratowanych, pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom.

Skansen Zagrody – Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Zobaczą Państwo w nim część historii naszych przodków. Społeczni przewodnicy znający dokładnie każdy nawet najmniejszy przedmiot z kilkutysięcznej ekspozycji, swoimi opowieściami przywołają miniona już epokę drewnianych chałup pod strzechą.

Termin wyjazdu: 6.06.2024r , godz. 730

Koszt: 80,00 zł/osobę

3. Krosno – Leżajsk – Przeworsk – Krosno

Leżajsk należy do najstarszych miast południowo-wschodniej Polski. Otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły w 1397 roku. Jednym z jego najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku jest Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów a przy bazylice mieści się założone w roku 1971 przez o. Kajetana Grudzińskiego (+1986) Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów.

Na szczególną uwagę zasługują organy leżajskie, stanowiące jeden z najcenniejszych w Europie zabytków sztuki w zakresie budowy i zdobnictwa tego instrumentu. Pochodzą z II poł. XVII w.

Na terenie Leżajska znajduje się również  istotne miejsce kultu religijnego  dla wyznawców judaizmu – ohel i cmentarz żydowski . Związane są z postacią cadyka Elimelecha ben Elazar Lippmana znanego jako Elimelech z Leżajska. To dzięki niemu Leżajsk u schyłku XVII w. stał się jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich.

Dzięki staraniom Gminy Żydowskiej i pomocy z zewnątrz, odbudowano wiele zniszczonych w trakcie II wojny światowej nieruchomości związanych z kultem Chasydzkim.

Termin wyjazdu: 11.06.2024r , godz. 730

Koszt: 70,00 zł/osobę

4. Krosno – Haczów – Stara Wieś – Blizne – Krosno

Najcenniejszym zabytkiem Haczowa jest stary drewniany, gotycki kościół zbudowany w schyłkowych latach XIV w. wykonany w konstrukcji zrębowej w systemie więźbowo – zaskrzynieniowym. Unikatowy charakter tego zabytku potęgowany jest przez polichromię figuralną z 1494 roku. Jest ona najstarszą spośród znanych, monumentalną dekoracją malarską kościoła drewnianego.

Usytuowany na pagórku Kościół, pw. Wszystkich Świętych w Bliznem jest jednym z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce. W 2003 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otoczonym starodrzewiem, unikatowy, drewniany kościół parafialny, o charakterze obronnym, w stylu gotyckim.

Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi.

Ogród Biblijny przy starowiejskiej Bazylice zajmuje ponad hektar. I choć powstaje w XXI wieku przypomina stare, klasztorne czasy. Ma pomagać w wyciszeniu i religijnej refleksji

Muzeum zawiera bogate zbiory o działalności jezuitów, liczne eksponaty przyrodnicze, etnograficzne i kultowe z obszarów misji jezuickich w Afryce, Azji, Ameryce i Australii.

Termin wyjazdu: 20.06.2024 r., godz. 800

Koszt: 50,00 zł/osobę

5. Krosno – Wrocław – Krosno

„Panorama Racławicka” we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można wielkie malowidło (15x114m). Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Afrykarium ZOO Wrocław jest największą atrakcją ZOO Wrocław. W specjalnie wybudowanym kompleksie basenów i akwariów, w tym basenów otwartych, żyje kilka tysięcy zwierząt.

Zwiedzanie Wrocławia – spacer po Ostrowie Tumskim, Rynek i Stary Ratusz oraz przejście do Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela przez most Tumski. Te i inne atrakcje to nie zapomniane wrażenia

Termin wyjazdu: 10 do 12 września 2024 r., godz. 600

Koszt: 400,00 zł/osobę

ZAPISY

Na wszystkie wycieczki obowiązuje rezerwacja w formie przedpłaty w wysokości 50% kosztu. Wstępnie możliwa jest rezerwacja telefoniczna ( +48 693030025) a wpłaty można dokonać  w Dzielnicowym Domu Ludowym w każdy wtorek w godz. 17 do 1830 do końca kwietnia 2024 r. Po tym terminie utraci moc zasada pierwszeństwa mieszkańców Białobrzeg.

Zdzisław Krawczyk