Od 5 grudnia prawo jazdy w smartfonie

Od 5 grudnia prawo jazdy w smartfonie

Obecnie za brak dokumentu prawa jazdy w razie kontroli obowiązywała kara 50zł. Wkrótce się to zmieni. Od 5 grudnia 2020 roku nie będziemy musieli mieć przy sobie prawa jazdy i innych potrzebnych dokumentów. Dzięki aplikacji mObywatel zainstalowanej zainstalowanej w smartfonie, zniknie obowiązek wożenia ze sobą dokumentów. Aplikacja jest bezpłatna, ale by ją uruchomić potrzebny jest profil zaufany.

Na początku września minister cyfryzacji mówił, że w aplikacji oprócz tradycyjnego prawa jazdy, pojawi się także informacja o punktach karnych. W aplikacji można znaleźć zakładkę mPojazd, w której znajdą się nasze dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

W mPojeździe znajdą się także dane pojazdu:

  • marka,
  • model,
  • rok produkcji,
  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • termin badania technicznego.

Co ważne, aplikacja przypomni też o upływie terminu ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – na 30 dni przed terminem jego wygaśnięcia OC.

– mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy. Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma wprost obowiązku do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie- tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Ponadto kierowcy nie będzie m.in. obowiązywać wymiana dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu wszystkich rubryk z terminami badań technicznych. Nie będzie trzeba również wydawać karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Nabywca auta używanego będzie też mógł zachować jego dotychczasowy numer rejestracyjny bez względu na powiat. Będzie można też odzyskać na stacji kontroli pojazdów dowodu rejestracyjnego zatrzymanego elektronicznie przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Do tej pory tego typu sprawy można było załatwić tylko i wyłącznie w urzędzie.