Oświadczenie Przewodniczącego Rady Dzielnicy Białobrzegi

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Dzielnicy Białobrzegi

Kiedy 9 lat temu podjąłem się funkcji Przewodniczącego Rady Dzielnicy „Białobrzegi” rozważałem różne scenariusze. Moją wyobraźnię przerosło jednak to co się stało w ostatnim czasie. Zakończenie obecnej kadencji Rad Dzielnic i Osiedli Miasta Krosna można powiedzieć, że z dnia na dzień bardzo mnie zbulwersowało. Od dłuższego czasu interesowało mnie to jak problem zostanie przez Radę Miasta rozwiązany. Czas mijał nic oficjalnie się nie działo, pocztą pantoflową dochodziły do nas informacje, że kadencja zostanie przedłużona, „jaki macie problem”. Żadna oficjalna informacja do nas nie dotarła i tak jest do dnia dzisiejszego. Pierwsza wydaje mi się mocno wymuszona informacja pojawiła się w Oświadczeniu Prezydenta Miasta Krosna w dniu 27.03.2024, w tym dniu odbywało się też Posiedzenie Rady Miasta Krosna. Ta niewygodna w okresie przedwyborczym informacja musiała więc ujrzeć światło dzienne. Sposób w jaki próbowano wyjaśnić, że tak musiało się stać przy mojej wiedzy jest wygodny dla zainteresowanych, ale niestety nie do końca wyjaśnia problem. Osobną kwestią jest dyskusja w trakcie Posiedzenia Rady Miasta. Pomijając merytorykę, występowały problemy z odsłuchem wypowiadanych przez dyskutantów kwestii.

Zapoznałem się z Uchwałami Rady Miasta Krosna z dnia 26.01.2024 Nr. LXVII/1911-1922/24. Poznałem ROZTRZYGNIĘCIA NADZORCZE WOJEWODY PODKARPACKIEGO stwierdzające nieważność uchwał wraz z uzasadnieniem. Znam Oświadczenie Prezydenta Miasta Krosna, odsłuchałem relację z Posiedzenia Rady Miasta Krosna odbytego w dniu 27.03.24. Poznałem wiadomości z portalu KROSNO SFERA. Łącząc fakty doszedłem do następujących wniosków:

Twierdzenie, że nie można było zmienić statutów jednostek pomocniczych w sposób umożliwiający wybory w późniejszym terminie jest nieuzasadnione. Trzeba to było zrobić tylko odpowiednio wcześnie i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. To przecież sugeruje w uzasadnieniu WOJEWODA PODKARPACKI. Nie trzeba było czekać do 26.01.2024 i dopiero w ostatniej możliwej chwili liczyć, że może się uda. Nie udało się i co więcej nie było już później żadnego pola manewru, bo mające się odbyć 07.04.2024 roku wybory samorządowe całkowicie to faktycznie zablokowały.

Nad zmianami w statutach dyskutowano od kilku lat, zebrano nawet opinie rad dzielnic i osiedli w tej kwestii, o tym że kadencja rad i osiedli upływa 07.04.2024 też było wiadome, jak również, że nie można połączyć wyborów, brakło zatem koordynacji w działaniu. Tak jak chciano wprowadzić zmiany w statutach w styczniu tego roku, trzeba to było zrobić np. w II półroczu ub. roku oczywiście po uprzednio przeprowadzonych konsultacjach z mieszkańcami. Takie proste, a okazało się za trudne dla tej Rady Miasta. Nie chcę szukać winnych, ale strasznie nie lubię kiedy próbuje się udowadniać, że wszyscy są winni bo tak nie jest. W tej sprawie chyba najmniejsza jest wina Prezydenta, a tak w ogóle to jest w Urzędzie Biuro Prawne kiedy wychodzą z Rady Miasta wątpliwej jakości uchwały? A teraz przysłowiowa „wisienka na torcie” tak jak do tej pory było tak dalej będzie, Przewodniczący Rady Dzielnicy dalej nie będzie miał prawa reprezentowania jej na zewnątrz. Po tylu latach wreszcie znalazło się to w tej zakwestionowanej uchwale i znowu się nie udało. Przykre, ale prawdziwe – będzie też miał prawo do niekorzystania z żadnego nawet symbolicznego ekwiwalentu za swoją pracę, bo tego też nie udało się Radzie Miasta mimo obietnic załatwić.

Jest mi z tego powodu bardzo przykro, ale przecież to nie pierwszy raz. Przeżyjemy.

Stwierdzam natomiast, że mam nieskrywaną satysfakcję, że mogłem poznać i współpracować ze wspaniałymi ludźmi, Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy, Koła Gospodyń Białobrzeskich, Stowarzyszenia Rozwoju lokalnego „Białobrzegi” mogę WAM tylko podziękować i życzyć dalszej satysfakcji z pracy dla Dzielnicy i jej mieszkańców.

Dziękuję za owocną współpracę Duszpasterzom Parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Redakcji Pisma Białobrzeskiego, Państwu Łuczajom, Druhom  z O.S.P., Dyrekcji i Pedagogom S.P.nr.3 oraz harcerkom i harcerzom II Drużyny Harcerskiej Hufca Krosno.

Miło mi będzie wspominać wspólne chwile spędzone na okolicznościowych koncertach Kapeli Białobrzeskiej, uczniów ”Studio Zajdel” czy Slavia Dixieland Band. Biesiad Białobrzeskich czar też będzie nie do zapomnienia.

Dzielnica straciła by wiele bez p. Czesławy Findysz naszej wspaniałej dekoratorki, imprezy bez Ciebie Czesiu trudno sobie wyobrazić. A kol. Sebastian Wieczorek i jego autorska strona internetowa wpisała się już w historię dzielnicy chyba na stałe.

I na koniec, aby miło było przekraczać progi Naszego D.D.L dbali Państwo Wróblowie.

Wszystkim wymienionym, oraz Tym którzy nam dobrze życzyli i pomagali w różny sposób najserdeczniej jak mogę to wyrazić za Wszystko Dziękuję.

Przewodniczący Rady Dzielnicy
Kadencji 2015-2019 oraz Kadencji 2019-2024
Andrzej Kątny