Pożar wokół elektrowni w Czarnobylu

Pożar wokół elektrowni w Czarnobylu

Susza jaka nawiedziła naszą część Europy ma prócz obumierających z braku wody roślin również inny, bardzo negatywny skutek. Sucha ściółka jest łatwopalną pożywką dla ognia. Obecnie trwa gaszenie pożarów u naszego sąsiada ze wschodu. Płoną lasy wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Ogień dotarł do miasta Prypeć i jest w odległości zaledwie dwóch kilometrów od składu z odpadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni – podał w poniedziałek prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników, Jarosław Jemelianenko.

Z pożarem walczy ponad 400 strażaków i 100 wozów strażackich. Użyto ponad 500 ton wody. W dniu wczorajszym ogień strawił teren najbardziej skażony promieniowaniem. Ogień nie zagraża jednak samemu reaktorowi.

Nie ma to wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce – uspokaja zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Minimalnie wzrosło promieniowanie, ale nie zagraża ono zdrowiu i bezpieczeństwu. Sytuację monitorować można na stronie Polskiej Agencji Atomistyki – tutaj.

Autor zdjęć wykorzystanych w grafice: Volodymyr Shuvayev

sw