X posiedzenie Rady Dzielnicy

X posiedzenie Rady Dzielnicy

8 stycznia 2020 roku odbyło się pierwsze w Nowym Roku, a dziesiąte w tej kadencji, posiedzenie Rady Dzielnicy. Wśród plusów i minusów jakimi podsumowano rok 2019 roku zaplanowano nowe zadania, które Radni chcieliby zrealizować.

Padły następujące propozycje do planu pracy Rady i Zarządu dzielnicy w roku 2020 m.in.:

  • Monitorowanie i egzekwowanie realizacji propozycji zawartych we wnioskach z ogólnego zebrania mieszkańców, które odbyło się pod koniec 2019 roku poprzez prowadzenie comiesięcznych spotkań z naczelnikami wydziałów UM Krosna. Plan pracy na każdy kolejny miesiąc ustalany będzie zgodnie z aktualną sytuacją.
  • Jak w Etnocentrum wykorzystać działalność Kapeli Białobrzeżanie?
  • Monitorowanie inwestycji „obwodnicy północnej”
  • Przygotować projekty Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 r. Skupienie się na 1 dużym pomyśle inwestycyjnym. Przygotowanie 2 projektów powoduje, że zaczynają one miedzy sobą konkurować o głosy i żaden z nich nie zostanie zrealizowany. Wiemy już, że bez wspólnych rozmów i współpracy wszystkich środowisk w dzielnicy niczego nie zrealizujemy.
  • Organizacja obchodów 100-lecia powstania pomnika przy ul. Krakowskiej. Planowane jest zaangażowanie wszystkich lokalnych organizacji.
  • Organizacja obchodów 35-lecia Kapeli Białobrzeżanie.

Ponadto:

  • Dom Ludowy nie jest przygotowany na termomodernizację – brak jest projektu, dlatego najpierw trzeba wykonać audyt i projekt, aby ruszyć z tematem.
  • Planuje się obcięcie budżetów dzielnicom. Rozważyć należy wiec ewentualność wykorzystania środków na kilka mniejszych tematów.
  • Kontynuacja działań zmierzających do wykonania remontu ul. Kopernika.

Plener rzeźbiarski piłą łańcuchową + festyn

Zapewne wielu z Państwa wyłapało w propozycjach imprez na 2020 rok tę ciekawą inicjatywę. Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Andrzej Wilk chciałby, aby latem tego roku zorganizować na Białobrzegach wydarzenie nietuzinkowe – plener rzeźbiarski. Pomysł, który chodzi za nim od dłuższego czasu, niestety nie należy do tanich. Dlatego ze względu na wysokie koszty (ok. 8.000 zł), pomysłodawca sam zaproponował, by jednak zrezygnować z jego organizacji.

Planowano zaprosić 5 artystów, których rzeźby powstałe w trakcie pleneru stanowiłyby lokalną atrakcję. Samo odsłonięcie rzeźb połączone byłoby z festynem, a rzeźby powstałe w trakcie pleneru zdobiłyby naszą dzielnicę. Pan Zdzisław Krawczyk poprosił, by nie wykreślać z kalendarza tego wydarzenia oraz zaproponował, by zaprosić chociaż jednego artystę, ponieważ sam pomysł takiego wydarzenia jest bardzo interesujący. Jeśli Państwo czujecie również, że takie wydarzenie warto zrealizować, prosimy o wsparcie pomysłu. Prócz wsparcia mentalnego sponsoring będzie czymś bardzo mile widzianym, dlatego na razie nie wykreślamy tego wydarzenia z kalendarza. Czekamy na odzew mieszkańców! Często nawet samo słowo wsparcia wystarczy, aby dać siłę do działania.

Pomożecie?

… aż chciałoby się zacytować.

Od stycznia obowiązują nowe stawki za śmieci

Podczas XVI posiedzenia Rady Miasta Krosna istotny głos zabrał Radny Marcin Niepokój w sprawie cen śmieci. Poprosił, by Urząd Miasta wykazał dlaczego tyle to kosztuje. 3 stycznia na oficjalnej stronie UM Krosna zamieszczony został artykuł wyjaśniający powody wzrostu cen. Można go przeczytać tutaj.

Brak rzeczowych argumentów nie dał spokoju Sekretarzowi Rady Dzielnicy, który na własną rękę zebrał informacje i przygotował artykuł dostępny tutaj. Kompendium wiedzy dotyczące ulg, jakie przysługują mieszkańcom, oraz ceny za śmieci w gminach, które podpisane mają umowy z Krosnem dają szeroki obraz, który do tej pory nie było dostępne. Oficjalne strony urzędowe nie przekazują mieszkańcom żadnych kluczowych informacji. Próżno szukać np.: od kiedy można wypełniać nowe deklaracje, czy dostępne są wnioski, do kiedy można je składać, kto powinien zaktualizować dane oraz jakie zniżki przysługują rodzinom wielodzietnym. Artykuł na naszej stronie wiele z tych niejasności rozwiewa. Strona naszesmieci.krosno.pl jest bardzo uboga w treści, które dla mieszkańców są ważne.

Radnych niepokoi również fakt, że miasto nie ściga nieuczciwych. Podobno wobec takich osób jest bezradne. Co gorsza mieszkańcom, którzy nie segregują śmieci obniżono ceny, jakby chciano sprawić, że ci zaczną nagle segregować odpady.

Przypomnijmy, że od listopada 2019 roku osoby niesegregujące śmieci płaciły 36 zł miesięcznie. Nie przekonywało ich nawet to, że mogliby płacić połowę mniej, czyli 18 zł. Od stycznia 2020 roku obniżono im kwotę z 36 zł na 24 zł. Różnica w skali roku daje im korzyść w wysokości 144 zł / osobę. Oznacza to, że wg. nowych zasad jednokrotne przyłapanie na niesegregowaniu odpadów i nałożenie kary w wysokości 96 zł dalej jest opłacalne, bo w skali roku pozostaje nadal w kieszeni 48 zł / osobę. Dopiero dwukrotne udowodnienie, niesegregowania odpadów wpłynie na budżet tegoż mieszkańca. Z tym, że najpierw trzeba go złapać. W przypadku budownictwa wielomieszkaniowego będzie to bardzo trudne, wiec karać będzie się wszystkich – również tych uczciwie segregujących. Dla nich nie ma tutaj taryfy ulgowej.

Sekretarz Rady
Sebastian Wieczorek